Dåliga skäl att flytta från Navestad
- om integrationsverket
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Generaldirektör Carlgren tyckte först att det var bra att flytta till Navestad, men två år senare var det lika bra att flytta tillbaka in till stan, personalen har subventionerade taxiresor på arbetstid, det finns för få restauranger och affärer i Navestad och så vidare.
Helt oacceptabla argument för flytten har framförts och märkliga förmåner för personalen har framkommit. Är det till exempel sant att flera av handläggarna är stationerade i Stockholm, Göteborg och Malmö? Är det vidare sant att en stor del av personalen får sitta hemma och jobba flera dagar i veckan?
Enligt uppgift lär det vara ganska tomt i korridorerna i Navestad. I så fall blir den dyra flytten ännu mer felaktig. Riv upp beslutet om flytt!
Skattebetalarnas pengar kan användas på bättre sätt. Staten har ett ansvar för att stötta områden som Navestad.