Sven söker sin egen sanning
Hans filosofi går ut på att leva enklare, friare och segla med en båt som bara rymmer det nödvändigaste.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Foto: Fotograf saknas!
Under åren har han hunnit med många äventyr och seglatser. Bland annat var han den förste svenske ensamseglaren som rundade den vanskliga udden Kap Horn i Sydamerika med den för den rutten minsta båten i världen: Aluminium-Bris, knappt sex meter lång.Lycklig med små medel
Nu tänker han göra om bedriften fast i en ännu mindre farkost, Yrvind.com, som bara är 4,80 meter lång och 1,30 bred. Det kan jämföras med en normalstor segelbåt som sällan är mindre än tio meter.Sven ser sig inte första hand som båtbyggare, utan snarare som en person som experimenterar och försöker förstå sig på livet.- Vårt samhälle går ut på tillväxt och jag är emot det. Det är inte bra. Allt blir bara mer och större. Och folk tror att man kan köpa lycka för pengar. I stället vill jag visa att man kan bli lycklig med små medel.Sven värjer sig mot den rådande livsstilen - att hela tiden vilja ha mer oavsett det handlar om pengar, hus eller båtar. Själv strävar han efter det enklast möjliga utan att backa för det svåra.- Det är när man lyckas med det svåra som man får tillfredsställelse, säger han och tillägger att folk i stället använder droger: dricker kaffe och sprit eller röker cigaretter. Eller käkar massor av mat så att de blir fetare och fetare.Lever efter eget huvud
- Men det gör inte att man bli lycklig. Snarare blir det värre. Till slut blir till exempel en rökare bara riktigt lycklig just när han röker.Själv har Sven under sina år varken rökt eller druckit sprit. Livet lever han efter eget huvud vilket inte alltid passar in i samhället.- Jag är en enstöring och udda person. När jag var liten sade tanterna till mig "du har lite griller i huvudet, men vänta tills du blir lite äldre då går det över".- Varje år när jag fyller år blir det färre och färre som kan säga så. Nu kan jag nästan vara bergsäker på att jag är äldre än dem, och då kan de inte längre säga "vänta tills du blir lite äldre!"
Fakta Sven Yrvind
Vem: Namn: Sven Yrvind(tidigare Lundin).Aktuell: Fyller 70 år i dag. "Jag ser fram emot det. Jag ska försöka slå den där tanten i Frankrike som blev 122 år, så jag har många år att se fram emot. Man måste ha en positiv inställning och ett mål. Folk tror att de ska dö när de blir 78, och då är de inställda på det."Firar : "Det blir inget kalas, jag vill inte ha några presenter eller överraskningar och det blir inte heller någon tårta. Däremot kan de som är intresserade av att titta på båten få komma och kolla på eftermiddagen mellan klockan 16 och 18."Bor: I Västervik.Familj: "Nej! Jag har haft flera fruar och sambor under årens lopp men nu lever jag ensam."Just nu: Skriver på boken Havet, sanningen, lyckan. Färdigställer båten Yrvind och förbereder en segling runt Kap Horn.Karriär i korthet: "Började segla 1962. Första egenhändigt byggda båten var Bris I som han seglade med 1973-76, bland annat till den lilla ön Tristan da Cunha i södra Atlanten. Rundade 1980 Kap Horn som första ensamseglare i den minsta båten hittills på den rutten. Har gett ut flera böcker, bland annat Med Bris runt Kap Horn (1985). Har varit lärare för problembarn i matematik på en barnpsykiatrisk mottagning. Håller föredrag om båtbyggande, livsstil och segling."Drivkraft: "Nyfikenhet. Vill förstå hur världen fungerar."Kuriosa: "Jag har byggt världens minsta sextant, brissextanten. Det är en sådan som man mäter solhöjden med. Den väger bara tre gram och är inte större än en nagel. De skrattade åt den här i Sverige, men då skickade jag den till Royal Institut of Navigation i London och då blev det stora artiklar."
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!