Låt förskolorna vara en digital frizon

Förskolebarnens hjärnor och psyken är inte mogna för digitala verktyg, menar insändarskribenten.

Förskolebarnens hjärnor och psyken är inte mogna för digitala verktyg, menar insändarskribenten.

Foto: Claudio Bresciani/TT

Insändare2019-04-03 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Politiker har en romantisk övertro på att tidig digitalisering ska rädda världen från allt ont och lider av en rädsla att verka omoderna och efter. Därför ska små barn proppas i all möjlig digital och annan abstrakt kunskap så tidigt som möjligt. Men små barn är inte tomma minivuxna som man bara kan fylla på i tron att ju tidigare man börjar desto mer går att fylla på.

Barn är barn. En egen sort som har rätt att vara ifred från vuxnas spekulativa, resultat- och nyttotänkande. Förskolebarnens hjärnor och psyken är inte mogna för digitala verktyg, visar hjärnforskning från bland annat Karolinska institutet. Fri lek, rörelse och fantasi i den verkliga, fysiska världen är vad som utvecklar dem. Samt en rejäl portion villkorslös kärlek.

Då läggs grunden för riktigt kompetenta IT-användare som förstår vad de gör. Var sak har sin tid. Politiker, lyssna på forskningen och låt de små barnen vara i fred. Låt förskolorna vara en frizon från skärmar och satsa i stället pengarna på mer personal och mindre barngrupper. Ingen forskning visar att barn som börjar tidigt med digitala verktyg blir bättre människor. Tvärtom riskerar det att skada deras växande hjärnor.

Vänta med allt digitalt och intellektuellt kunskapande tills barnen är mogna för det.

Läs mer om