Politiker borde skämmas

Angående artikeln som var införd den 4/8 om regeringsskiftet som har kostat 147 miljoner.

Insändare2015-08-21 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

De politiker som inte har något arbete i dag tar ut stora bidrag och dessutom uttalar sig om att de vill ha attraktiva jobb eller ett som passar dem. Vi så kallade vanliga arbetare som blir arbetslösa får faktisk infinna oss på Arbetsförmedlingen och ta de arbeten som finns, annars blir vi av med ersättningen.

Skulle vi sedan inte hitta ett arbete blir man sen inskriven i Fas 3 efter 450 dagar och dessutom betala 600 kronor ur egen ficka till bussen, resterande belopp står Arbetsförmedlingen för. I mitt fall tog jag bilen av särskilda skäl, vilket ledde till att jag inte fick ut resterande belopp, blev alltså straffad. Den högsta ersättningen är 680 kronor per dag, det ska en familj klara sig på. Många kanske har barn som måste lämnas in på dagis för att gå på någon aktivitet. Det blir dyrarare för de familjerna med extra kostnader.

I och med att jag blev arbetslös fick jag mindre pension. Politiker som har sett till att vi som blir arbetslösa eller blir sjuka ska ha det sämre, medan de själva ser till att de får bra förmåner när de blir utan arbete. Det är tydligen skillnad på folk och folk.

Läs mer om