Utbildning leder till jobb

Naturbruksgymnasiet.
Här är elever från Naturbruksgymnasiet ute och rastar hundarna.

Naturbruksgymnasiet. Här är elever från Naturbruksgymnasiet ute och rastar hundarna.

Foto: Michael Svensson

Insändare2017-03-24 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Svar på insändare i NT fredag 17 mars 2017 rörande Naturbruksgymnasiet

Naturbruksgymnasiet i Östergötland, med Region Östergötland som skolhuvudman, bedriver gymnasieutbildning inom naturbruk, fordon-transport samt hantverk-florist inom ramen för ett samverkansavtal med länets kommuner. Vi erbjuder komvuxutbildning inom naturbruk och hantverk-florist, samt yrkeshögskoleutbildning inom naturbruk. Vidare erbjuder vi uppdragsutbildningar i enlighet med branschernas önskemål och behov.

De flesta av våra elever studerar på naturbruksprogrammet. Naturbruksprogrammet är ett yrkesprogram med fyra nationella inriktningar: djur, lantbruk, trädgård och skog.

Alla yrkesprogram skall leda till yrkesexamen, och ge erforderliga kunskaper och färdigheter för att kunna arbeta inom den valda branschen.

Enligt arbetsgivarnas bedömning i SCB:s Arbetskraftsbarometer har det i ett flertal år varit brist på både nyutexaminerade som yrkeserfarna personer med naturbruksutbildning. Trädgårdsbranschen signalerar att rekryteringsbehovet är stort – eller till och med mycket stort – såväl inom odling och anläggning, som inom skötsel och underhåll av utemiljöer. Hästnäringen pekar på en stor brist på utbildade hästskötare, i synnerhet inom travet, men även inom ridsporten. Djursjukvårdsföretagen har idag svårt att rekrytera utbildade djursjukvårdare.

Våra utbildningar leder alltså i hög omfattning till jobb och egen försörjning – antingen direkt, eller via fortsatta studier.

Vi är mycket stolta över våra elever och vår verksamhet. Vi tar tacksamt emot besök, och visar gärna upp vår verksamhet om signaturen ”Guppy” – eller andra som är intresserade – vill komma för att få veta mer om naturbruk, och om naturbruksprogrammet.