Jag promenerar varje dag och upplever att antalet större hundar har ökat sedan pandemin. Jag har blivit attackerad förut av hundar vid promenad och har blivit rädd för större hundar.
Häromdagen mötte jag först på avstånd en kvinna med två hundar, en rotwailer och en pomeranian. Rotwailern fick syn på mig och stretade mot mig och skällde. Kvinnan hade fullt sjå att hålla den och valde att gå in på en annan väg. Hunden blev allt mer aggressiv och stretade mot mig, kvinnan drogs med och hon ramlade mot en soptunna med skrammel. Hon skrek "Nej, nej!" Jag blev rädd men till slut lyckades hon stävja hunden. Jag skyndade hem.
Dagen efter vid min promenad stötte jag på en kvinna med en "kamphund", vet ej ras. Jag blev tveksam och frågade på håll "Har du koll på hunden?" då den verkade aggressiv. "Om du kände min hund skulle du inte vara rädd", sa hon. "Jag känner inte din hund", sa jag och sa sedan högt att "jag vänder och går tillbaka". Då säger hon högt "Jävla fegis!"
Jag är nu väldigt trött på alla hundägare som inte förstår att man kan vara hundrädd.
I Grums nyligen blev två äldre kvinnor attackerade av en större hund. De fick söka sjukhus för vård. I somras attackerade två äldre i Finspång av en större hund och blev svårt bitna. Den som har blivit attackerad har det med dig under lång tid.
Hundägare säger "Min hund är så snäll!" Men hur ska jag veta det? Jag tar inga risker. Vad är det för typ av hundägare som säger "Jävla fegis"? Ingen ansvarstagande människa som jag ser det.
Så snälla hundägare, ta ansvar och visa hänsyn!