På onsdag- och torsdagkvällen är det Norrköpingsprofilen Charbel Gabro, som håller radiolyssnarna sällskap i Karlavagnen i P4. Charbel har fått priser för sina föreläsningar om integration och inkludering. Han hoppas nu kunna locka personer som inte tidigare lyssnat på programmet att slå på radioapparaterna och ringa in.
Karlavagnen i P4 går ut på att lyssnarna ringer in och pratar om ett ämne som bestämts av programledaren. Charbel menar att det fina med programmet är att gemene man får berätta sina unika historier och att det för människor närmare varandra.
Charbel har tidigare berättat om sin stundtals svåra uppväxt då maten ibland tog slut på kvällen och han fick gå hungrig till skolan. En dag när han gick i andra klass kom hans lärare Birgitta fram och frågade hur han mådde och stack åt honom två knäckemackor. Det minnet har lämnat starkt avtryck hos Charbel, han brukar prata om det i sina föreläsningar och temat för onsdagkvällens Karlavagnen lyder nu "Vem är din Birgitta?".
Han berättar att han försökt komma i kontakt med Birgitta, men utan framgång.
– Det vore så coolt om hon lyssnade på onsdag. Men jag vet inte ens om hon kommer ihåg att hon gav mig de där knäckemackorna. Så är det med hjältar; hjälten kommer inte ihåg att den hjälpt, men den som blir hjälpt kommer alltid ihåg hjälten, säger Charbel.
Med programmet vill han lyfta alla de som hjälper i det fördolda. Temat för torsdagkvällens Karlavagnen blir inkludering under midsommarfiranden.
– Jag vill uppmana människor att våga bjuda in människor man inte alltid umgås med till den största högtiden vi har i Sverige, säger Charbel.
Charbel Gabro är en av sjutton vikarierande programledarna för Karlavagnen i sommar och han är i gott sällskap. Med på listan finns också namn som Babben Larsson, Adam Pålsson, Tony Irving och Marika Carlsson. Det här är första gången Charbel programleder och han medger att han är lite nervös över att göra sin programledardebut inför en så stor publik i direktsändning.
– Det värsta som skulle kunna hända är att det blir ett dåligt flow i programmet, eller att jag skulle göra bort mig eller att någon skulle ringa in och vara taskig, säger han.
Samtidigt tror han att formatet passa honom.
– Jag är nyfiken på andra människor och älskar att ställa frågor. Och att vara lite nervös är bra för det är då man utvecklas.