Det började med en blygsam konsert för en sisådär 25 år sedan, men med åren har mötet mellan eleverna i avgångsklassen på musiklinjen på De Geergymnasiet och musikerna i Symfoniorkestern i Norrköping växt till en utsåld och hyllad föreställning i Louis de Geer.
Och, alldeles lagom till lördagens produktion, hävdes alla restriktionerna och salongen kan öppnas upp helt och hållet.
– Det var verkligen ett glädjebesked för alla – inte minst för alla elever, som jobbat så hårt under så många månader med det här, säger musikläraren Niclas Lindblom.
Onsdagens två skolföreställningar gav en viss försmak av lördagens stora familjekonsert med namnet RevoluSON, där ena delen bjuder på elever, som är solister med orkestern och andra delen är skolföreställningen.
– Eleverna har själva lekt med fyndiga namn, som anspelar på SON. Here comes the SON, ExploSON och TeleviSON har konserterna hetat tidigare. VaccinaSON var ett förslag i år, men valet på RevoluSON. Det har ju varit tyst och tomt utan publik och musik så lång nu tid. Nu är allt tillbaka med kraft. Det blir RevoluSON, säger Niclas.
– Klassen ansvarar för allt från noter, arrangemang och marknadsföring till scenografi och kostym. Tillsammans går vi igenom upplägg och manus med orkestern. Den här veckan blir det skarpt läge. Det blir teater, film, musikal och dans i ett häftigt möte, berättar Niclas.
Charlotte Råström, producent för Symfoniorkestern, håller med.
– Det uppstår verkligen ett möte. Det är inte bara så att eleverna får vara med ”på nåder”. Vi skapar föreställningen tillsammans. Jag skulle säga att det vi gör ihop är unikt i Sverige, säger Charlotte.
Lance Hendrik Cabay, som är en avgångseleverna i ”musiktrean”, ser fram
– Som barn växte jag upp med skolklassföreställningarna. Att nu få vara med och spela själv känns lite som att gå i mål. Interaktionen med publiken och att få dela med sig av sin musik är magisk, menar han.
Violinisten Johanna Tafvelin har mycket rutin från stora föreställningar. Hon ser fram emot att tillsammans med eleverna skapa en oförglömlig upplevelse för publiken.
– Äntligen kan vi börja återgå till att spela inför storpublik igen. Det finns inget bättre än en fullsatt salong. Då har man roligt på jobbet. Dessutom når vi helt andra människor än med vår ordinarie publik, säger hon.