Den spanske konsertpianisten Javier Perianes skapar liv och känsla i Norges nationaltonsättare Edvard Griegs pianokonsert, som är först ut den här lördagen.
Uruppförandet den 3 april 1869 i Köpenhamn med solisten Edmund Neupert blev en omedelbar succé och fångade publiken totalt.
”Redan efter kadensen i första delen bröt det ut en veritabel publikstorm” skrev Neupert i ett brev till Grieg efter premiären.
Grieg följs av Allan Petterssons "Symfoni nr 3".
– Med sina 17 geniala mästerverk till symfonier borde Allan Pettersson vara vår nationaltonsättare och lanseras världen över som sådan, säger Christian Lindberg, som sedan 2013 samarbetat med Symfoniorkestern i det stora projektet med att framföra och spela in Petterssons samtliga symfonier och andra viktiga verk för orkester.
Nu har turen kommit till den tredje, som är lite ovanlig.
Pettersson skrev nästan uteslutande sina symfonier i långa, sammanhängande sjok. Men just den tredje har fyra satser, enligt gammal tradition.
– Tredje symfonin utstrålar på ett magnifikt sätt Allans karismatiska temperament. Den innehåller både vulkanliknande utbrott och himmelskt vackra partier som griper tag i en på djupet, säger Christian Lindberg, som minns vilket mottagande Symfoniorkestern fick i anrika Musikverein i Wien, där orkestern spelade Petterssons "Symfoni nr 7".
– Vi var först i historien med att framföra Petterssons musik i Musikverein. Publiken hyllade honom med omedelbara stående ovationer och lysande recensioner.