I över ett års tid har konserthallar och arenor stått tomma i coronapandemins ovissa grepp, men i takt med vaccineringen och lättare restriktioner börjar det så smått skissas på planer för framtiden.
Julen 2020 ställdes in helt.
Julen 2021 ska bli ”Min Sanna jul”.
– Vi har en otroligt speciell tid bakom oss, där jag och många med mig funderat och tänkt tillbaka på karriären och åren med andra ögon. Helt plötsligt, bara sådär, slog det mig att jag firar 25 år som artist i år… Jag måste bara göra något av det, säger Sanna Nielsen.
Så ställde hon frågan till sig själv.
Är det någon som gillar julen mer än jag?
Svaret?
– Nej.
Därför packar hon med sig pepparkakor, lussebullar och en säck med sånger på sin första julturné på sex år under namnet ”Min Sanna jul".
– Det blir ett varmt och personligt möte, som kommer kännas så extra i år. Jag blir, här och nu, bara rörd av tanken på att få möta publiken igen och omfamna den med alla mina känslor och klassiska julsånger tillsammans med mitt band på vårt vis.
Hennes allra först turné, som 17-åring, var just inför julen.
– Det var tillsammans med Polhammargruppen, där Lennart Polhammar och Ragnar Dahlberg gav mig chansen att åka tillsammans med Christer Sjögren och Sten Nilsson. Vi hade premiär i Louis de Geer och gjorde nog nio konserter på tre dagar. Hela den turnén är ett minne för livet. Vi jobbade varje dag i fem veckor och hade så roligt. Jag knyter ihop mitt jubileum med en egen julklappsäck, säger Sanna och skrattar.
”Min Sanna jul” stannar till i Flygeln i Norrköping den 4 december och på Konsert & Kongress i Linköping den 12 december.
– Jag har bara fina minnen med mig från Östergötland – både med Polhammargruppen, men också från min seger med ”Undo” i Melodifestivalen i Linköping 2014, säger hon.
I väntan på julen (!) laddar Sanna Nielsen för en ny sommar på Skansen, där programmet har premiär den 29 juni inför den trogna miljonpubliken i tv-sofforna.
– Att få leda det här älskade programmet en sommar till betyder väldigt mycket för mig, säger hon.
Det blir sommar och vinter på en och samma gång.
– Det känns lite speciellt att hålla både sommar- och jullåtar i huvudet samtidigt, men det är inga problem. Jag kommer fokusera helt och hållet på Allsången de närmaste veckorna, men så fort tv-kamerorna slocknat blir det fullt fokus på julen, säger Sanna Nielsen.