"Jag hoppas att fler kan fällas nu"

"Min förhoppning är att fler enskilda i och med domen vågar anmäla brottet", säger socialsekreterare Johan Landstedt.

Johan Landstedt är kanske den inom Norrköpings kommun som har bäst överblick om människohandelns och människoexploateringens utbredning i stan.

Johan Landstedt är kanske den inom Norrköpings kommun som har bäst överblick om människohandelns och människoexploateringens utbredning i stan.

Foto: Roland Klinga

Norrköpings kommun2019-12-05 20:30

Under torsdagen kom domen mot den Norrköpingskrögare som åtalats för att ha utnyttjat två nyanlända under slavliknande förhållanden i sin restaurang, så kallad människoexploatering. 

Johan Landstedt är kanske den inom Norrköpings kommun som har bäst överblick över hur utbredd människohandeln och prostitutionen är i kommunen. Han var till nyligen en av tre koordinatorer i Region Öst – det vill säga Östergötland, Sörmland och Jönköpings län – som jobbade med frågorna. Så här säger han om domen:

– Antalet personer utsatta för exploatering och människohandel antas vara mycket större än vad som står i proportion till antalet rättsfall. Men denna dom sänder givetvis en mycket viktig signal till både de som väljer att utnyttja en annan människa och till de som är utsatta. Förhoppningsvis ger även en dom som denna någon form av upprättelse till den utnyttjade individen, även om det är rimligt att anta att var och en av oss helst inte vill bli utnyttjade från början, säger han.

Johan Landstedt hoppas också att domen ger inspiration till myndigheter att agera när man upptäcker förekomst av brottsligt utnyttjande.

– Min förhoppning är att domar som denna kan göra att problematiken uppmärksammas ytterligare och att enskilda individer vågar anmäla. Men också att polis, åklagare, socialtjänst, regionskoordinatorer och övriga aktörer med ett stödjande uppdrag ser att det finns möjlighet att ställa förövare till svars för denna typ av brott och allvarliga kränkning mot individen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!