Musikgymnasisterna levererar med SON

Samarbetet mellan De Geergymnasiet Musik och norrköpingssymfonikerna, i år i digital form, är ett välkommet vårtecken.

De Geergymnasiets musikelever imponerade på recensenten vid den digitala torsdagskonserten..

De Geergymnasiets musikelever imponerade på recensenten vid den digitala torsdagskonserten..

Foto: Henrik Jonsson

Recension2021-05-21 11:00
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Konsert

SONfågeln
Norrköpings Symfoniorkester.
De Geergymnasiet Musik.
Dirigent: Alexander Hanson.
 

Av upphovsrättmässiga skäl var det ingen vokal populärmusik med denna gång, men de duktiga instrumentalisterna visade med råge vad tre år på denna estetlinje kan resultera i. 

En utmärkt ingång fick vi av Alicia Tapia Bergqvist och Fride Lindholm som guidade oss genom konserten. Först och sist presenterades två elevkompositioner.  

Adrian Björklunds musik ”Open water” började meditativt, men växte alltmer i omfång i sitt berättande, medan ”Farväl” av Frida Axelsson lockade med romantiskt vemod där vi kunde följa en melodilinje som vandrade runt i orkestern. 

Blåsarna imponerade vid konserten. De tre trumpeterna i Leroy Andersons ”Bugler´s Holiday” blev till ett lyckopiller med dubbeltungor och synkoper.  

Medan Oliver Björklund bjöd på en snygg ton och lätthet i framförandet i Vaughan Williams tubakonsert, visade Elias Hellman på både bastrombonens muskler och lyriska sidor i Ernst Sachses ”Konsertino” i ett säkert framförande. 

På stråksidan imponerade Unni Svenssons cello med en snygg och lyrisk frasering i Alexander Glasonov ”Chant du Ménestrel”, medan Luis Mohapatra med sin viola samtalade lågmält och allvarligt med oss i musik av Johann Christoph Bach. 

Det gungade skönt och svängde rejält när en sextett bjöd på jazziga tongångar i Wandel Grays ”Twisted”. Sköna solon med en befriande naturlighet.