Lundbergs nya miljonbygge
Finansmannen Fredrik Lundberg bygger nytt sommarhus på Hästö utanför Arkösund, familjens sommarö sedan decennier tillbaka.
Finansmannen Fredrik Lundberg bygger nytt sommarhus på Hästö utanför Arkösund. Även det röda huset till höger är nybyggt. FOTO: BÖRJE GAVÉR
Foto: Fotograf saknas!
Det som nu byggs är betydligt större och ligger mer uppe på höjden med utsikt över sundet och Lisslindö, rakt över sundet. Även den här gången har ett gammalt hus rivits.
Först sökte Fredrik Lundberg bygglov för en om- och tillbyggnad av det gamla huset, men kom i april i år tillbaka med en ny ansökan där han ville riva det gamla och bygga helt nytt. Det visade sig att den gamla byggnaden, som bara var 15-20 år gammal, var i allt för dåligt skick.
I bygglovsansökan framgår att det nya huset får ungefär samma utformning som det gamla skulle ha fått med den tänkta tillbyggnaden.
Bruttobyggnadsytan är 370 kvadratmeter. Den är då räknad efter husets yttermått. Bostadsytan blir något mindre.
Smälter in bra
Meningen är att huset, trots sin storlek och standard, skall smälta väl in i den övriga bebyggelsen av mestadels små röda hus. Vintertid finns det tre hushåll boende på Hästö. Sommartid växer befolkningen avsevärt. Fasaden blir faluröd med rött taktegel. Hela fasaden mot vattnet kommer att täckas av fönster. Huset byggs i två plan plus källare.
Huset har ritats av Diabas Arkitekter och byggs av Byggbolaget Keid Andersson. Från båda håll är tystnaden total kring bygget. Jobbar man för Fredrik Lundberg håller man tyst. Men produktionschef Christian Ramsten vid byggbolaget bekräftar att företaget även byggde det tidigare huset.
Tystnad i Arkösund
- Det finns ett hus till på tomten, men om det skall byggas om vet jag inte, säger han.
Där bor just nu byggjobbarna. De husen ligger på ett par angränsande tomter som Fredrik Lundberg köpte till i mitten på 1990-talet.
Inte heller bland befolkningen talar man gärna om husbygget. Fredrik Lundberg är väl sedd som sommargäst och det några nu berömmer honom för är att han så långt möjligt anlitar lokalt yrkesfolk. Bland annat med transporter. En stor byggkran har till exempel körts ut till Hästö och sedan tillbaka.
Vad bygget kostar, vill ingen kommentera, men det pris som cirkulerat bland befolkningen får Roger Ekström, informationschef på Lundbergs att nästan ramla baklänges när NT nämner det för honom.
- Det kanske kan gälla huset i Djursholm. Det här är trots allt bara ett fritidshus, säger han.
Men att det handlar om flera miljoner är helt klart.
Skjutsade som barn
En av de närmsta grannarna till familjen Lundberg är Sven-Erik Follin med 70 år bakom sig i Arkösund och på Hästö. Här är han född och här har han levat, som fiskare, men också med en motorfirma som reparerade båtmotorer.
När Fredriks pappa, Lars-Erik Lundberg, levde var Sven-Erik och hans bror Gunnar gårdskarlar åt Lundbergs under en tid.
- Vi skötte om husets yttre, klippte gräs och såg till att det hölls fint. Vi lade Ölandssten åt dem också, berättar Sven-Erik Follin.
- Jag servade båtmotorerna åt dem under 17 år. En av de båtarna finns kvar än i dag, fortsätter han.
Lars-Erik Lundberg köpte fastigheten av Thore Wharen, direktör på Yfa. Vilket år det var minns inte Sven-Erik, men han har sett 55-årige Fredrik Lundberg springa omkring som barn på ön. Det bör ha varit på 1940-talet de tog över.
- En gång som grabb åkte han med mig i racerbåten. Det fanns bara tre båtar här då som gjorde 20 knop, så det var litet märkvärdigt.
Nu ser han inte Fredrik Lundberg så ofta, men de hälsar på varandra när de möts. Husen ligger nära varandra men skiljs åt av en bergknalle.
NT har sökt Fredrik Lundberg, men får via Roger Ekström veta att han inte är intresserad av det.
Född: I augusti 1951
Familj: Hustrun Anne-Marie och två döttrar, 25 och 27 år gamla.
Son till: Lars-Erik Lundberg, död i januari 2001.
Bor: Villa i Djursholm.
Verksamhet: Civilingenjör och civilekonom, Ekon dr h.c. och Tekn. dr h.c, Ordförande i Holmen, VD och koncernchef i L E Lundbergföretagen AB, ordförande i Cardo AB och Hufvudstaden AB, styrelseledamot i L E Lundbergföretagen AB, Svenska Handelsbanken AB, NCC AB och AB Industrivärden.
Familj: Hustrun Anne-Marie och två döttrar, 25 och 27 år gamla.
Son till: Lars-Erik Lundberg, död i januari 2001.
Bor: Villa i Djursholm.
Verksamhet: Civilingenjör och civilekonom, Ekon dr h.c. och Tekn. dr h.c, Ordförande i Holmen, VD och koncernchef i L E Lundbergföretagen AB, ordförande i Cardo AB och Hufvudstaden AB, styrelseledamot i L E Lundbergföretagen AB, Svenska Handelsbanken AB, NCC AB och AB Industrivärden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!