Mannen, som under häktningsförhandlingarna nekar till brott, är på sannolika skäl misstänkt för mord, vilket är den högre misstankegraden.
Chefsåklagare Torsten Angervåg:
- Just nu väntar vi på obduktionen och rättsläkarens bedömning som troligen kommer någon gång i veckan. Vilka skador mannen fått och vad som orsakat hans död kommer att vara en viktig del för oss, säger Angervåg. ´
34-åringen nekar till misstanken om mord.
- Han anser inte att han uppsåtligen har dödat den andre mannen, säger Angervåg, som också säger att det inte finns något som tyder på att det skulle vara fler personer inblandade.
Vittnen som känner eller känner till brottsoffret och den misstänkte 34-åringen kommer att höras. Varför mannen misstänks på sannolika skäl beskriver Angervåg så här;
- De skador som har orsakat mannens död, är av sådant slag att de kan inte förklaras av det händelseförlopp som den misstänkte beskrivit.
Det var under torsdagskvällen i förra veckan som en 44-årig man knivskars till döds i Finspång. Den mordmisstänkte 34-åringen förekommer sedan tidigare i polisens register, men inte för några våldsbrott.