Tre dygns väntan på operation

Najat Daoud tvingades vänta i tre dygn på att få sin brutna fot opererad.

Fem veckor i gips väntar Najat Daoud efter cykelolyckan förra veckan. Trots att hon snabbt kom under läkarvård fick hon vänta flera dygn på att opereras och gipsas.

Fem veckor i gips väntar Najat Daoud efter cykelolyckan förra veckan. Trots att hon snabbt kom under läkarvård fick hon vänta flera dygn på att opereras och gipsas.

Foto: Fotograf saknas!

Finspång2004-09-23 04:00
I torsdags morse cyklade Najat Daoud omkull på Östermalmsvägen och fick en fraktur i foten. Hon skjutsades av en bekant till Närsjukvården i Finspång (NIF) där hon fick foten undersökt och röntgad.
När allt var klart skulle en läkare från Vrinnevisjukhuset i Norrköping studera bilderna. Najat Daoud fick beskedet att fotskadan krävde operation och att den skulle utföras på Universitetssjukhuset i Linköping (US). Hon kördes dit i taxi.

För lång kö
- Jag hade ont när jag kom till Linköping. Läkaren sade att han var osäker på om frakturen skulle opereras, men att han skulle ringa en läkarkollega i Norrköping. Efter samtalet med läkaren i Norrköping berättade han att foten måste opereras. Men ingreppet kunde inte göras i Linköping på grund av operationsköerna.
Trots att alla var införstådda med att fotskadan behövde opereras blev väntetiden fem timmar för Najat Daoud innan hon fick träffa en läkare i Norrköping.

Hunger och värk
Hungrig och med värkande fot rullades hon in till ortopedavdelningen på Vrinnevisjukhuset. Först efter midnatt serverades hon en smörgås.
- Eftersom jag eventuellt skulle opereras på fredagen fick jag ingen mer mat. Då var jag rädd. Det kan vara farligt att vänta i flera dygn på att operera frakturer. Komplikationerna kan man aldrig styra över, säger Najat Daoud.

Ingen operation
Hon väcktes tidigt på lördagsmorgonen och fick duscha. Vid lunchtid kom beskedet från ortopedläkaren: Ingen operation. Najat Daoud tröstades dock med att hon stod som nummer ett i söndagens operationskö om inget akut inträffade. Hon fick också äta lunch.
- Jag hade riktigt ont, de smärtstillande tabletterna hjälpte inte alltid så jag fick morfinpreparat mot värken.
Först på söndagsförmiddagen opererades och gipsades Najat Daouds fotfraktur. I måndags eftermiddag - fyra dygn efter cykelolyckan - kom hon hem igen till hyreslägenheten på Östermalmsvägen. Hon har flera gånger funderat på varför hon tvingades vänta så länge innan fotfrakturen opererades.

Många patienter
- Jag tror att det beror på alla besparingar inom landstinget. Det fanns mängder av patienter i Norrköping och Linköping, men bara några få läkare. Sjuksköterskorna sade att de hade många akutfall inne och att läkarna var stressade, berättar Najat Daoud.
Olyckan och fotskadan kom dubbelt olyckligt för Najat Daoud som läser till undersköterska och såg fram mot höstens fem veckor långa praktikperiod. Nu får hon i stället fördriva tiden med att se på TV eller lösa hemuppgifterna som hon har fått från skolan. Gipset får hon behålla till slutet av oktober.
- Första veckan ska jag bara ligga still och hålla foten högt. Foten värker fortfarande och domnar bort då och då.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om