Den 24 oktober har Rejmyreborna möjlighet att lyssna på flertalet välbekanta idrottsprofiler vid ett idrottskafé i Folkets hus.

– Det är det första idrottskaféet som arrangeras i Rejmyre. Arrangörer är Reijmyre IF, med den aktningsvärda åldern 113 år, och Östergötlands Idrottshistoriska Sällskap, informerar Bengt Samuelsson i Östergötlands Idrottshistoriska Sällskap.

En hel del lokala sportprofiler intar talarstolen.

– Gästlistan omfattar många spännande namn som Sören Cratz – fotbollstränare i bland annat Degerfors, IFK Norrköping, Hammarby, Trelleborg, Mjällby och fotbollsfostrad i Finspång – samt Per-Inge Jansson – Rejmyres enda landslagsspelare i fotboll, med 52 allsvenska matcher i IFK Norrköping på meritlistan, berättar Bengt Samuelsson.

Per-Olof Ståhl, före detta elitfotbollsdomare från Norrköping, Nilsove Magnusson, 44 år som sportjournalist på Folkbladet i Finspång och Tomas Åkerberg, rullstolsbasketspelare från Norrköping, medverkar också vid premiären.

De äldsta fotbollsföreningarna i länet är IFK Norrköping, 1897, IK Sleipner, 1903, Skeninge IK, 1904, Reijmyre IF och Boxholms IF, 1905.

– Så Reijmyre IF finns bland de förnämsta i fotbollsadeln i Östergötland. Föreningens nuvarande ordförande Stefan Engdahl kommer att berätta om klubbens historia, påpekar Bengt Samuelsson, som ska vara konferencier under kvällen tillsammans med mångårige journalisten Sören Boström.