Kvinna misstänks ha mördats

En ung kvinna som misstänks ha mördats hittades i en bostad på torsdagseftermiddagen. Polisen tror att händelsen kan vara kopplad till nattens mordbrand.

Foto: Börje Gavér

Finspång2015-02-26 19:17

Videon är inte längre tillgänglig

Kvinnan hittades i en bostad på Stora Allén i samband med att polisen vid 13.30 gjorde en husrannsakan efter en mordbrand under natten mot torsdagen.

– Vi har anträffat en avliden kvinna och misstänker att hon har bragts om livet, säger polisens presstalesman Fredrik Kliman.

– Det är en kvinna i 20-årsåldern som är identifierad och de anhöriga är underrättade, säger han.

Kan finnas en koppling

Sedan tidigare satt en man i 30-årsåldern anhållen efter nattens mordbrand i en villa på Norra Storängsvägen och utredningarna verkar nu hänga ihop. Vid 02-tiden greps en misstänkt man i 30-årsåldern efter en biljakt och han är nu intressant även i det misstänkta mordfallet.

– Tidigare greps ju en man för mordbranden och det är sannolikt att ärendena är kopplade till varandra, säger Fredrik Kliman.

Polisen har upprättat en anmälan om mord och teknisk personal och rättsläkare har varit på plats i bostaden på Stora Allén. I övrigt är polisen fåordig om händelsen och hänvisar till förundersökningssekretess.

– Eftersom vi är inne i ett känsligt skede i utredningen kan vi inte uttala oss så mycket, säger Fredrik Kliman.

– Vi förstår att det har varit mycket rykten i Finspång, men det är ingenting som vi kan kommentera, säger han.

Branden kunde spridas

Mordbranden i villan upptäcktes strax efter midnatt under natten mot torsdagen och elden startade i en vägg på husets utsida. En man i familjen kände röklukten och lyckades släcka elden med en brandsläckare.

Räddningstjänsten menar också att branden snabbt hade kunnat spridas och bli allvarlig om den inte hade släckts så snabbt.

Då man hittade en bensindunk och en flaska med brännbar vätska vid huset misstänktes snabbt att branden varit anlagd.

Mannen som släckte elden hade också sett en bil, som han uppges ha känt igen, lämna platsen. De uppgifterna gjorde, tillsammans med spår från platsen, att polisen snart hade en misstänkt gärningsman.

Polisen jagade bilen

Strax innan klockan 02 upptäcktes den misstänkta bilen, som då fortfarande var ute i trafiken i Finspång. Bakom ratten satt en man i 30-årsåldern som försökte köra ifrån patrullen. Efter en kortare biljakt valde poliserna att preja hans bil för att få stopp på den.

Då ska mannen först ha backat in i polisbilen och när man väl fått ut honom ska han ha varit hotfull och knivbeväpnad. Poliserna tvingades att pepparspreja honom innan han kunde gripas.

När den döda kvinnan hittades på torsdagseftermiddagen satt mannen fortfarande anhållen hos polisen. Det är oklart om han i nuläget är misstänkt för mordet, men däremot för mordbranden samt en rad brott i samband med gripandet. Han ska då ha gjort sig skyldig till rattfylleri, grov vårdlöshet i trafik, våld mot tjänsteman, hot mot tjänsteman och brott mot knivlagen.

Vet du mer om händelserna? Kontakta NT på 011-200 160 eller mejla till oss på tipsa@nt.se .

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om