Ballonger är fastknutna på verandan och prunkande blommor – tillhandahållna av Gryts handelsträdgård – pryder den lilla, röda stugan med vita detaljer som står intill Gryts förskola. Det är torsdag förmiddag och nu ska den nya lekstugan invigas med bandklippning och så efteråt fruktsallad i gröngräset.
Den nya lekstugan är ett exempel på hur lokal samverkan kan göra skillnad när olika behov uppstår och man vill få saker och ting gjorda för bygdens bästa.
– Vi hade en lekstuga tidigare, men den blev möglig inuti så vi kunde inte ha använda den. Lekstugan har stått tillbommad och för några veckor sedan fraktade kommunen bort den, berättar Stina Magnusson, pedagog på förskolan.
– Kommunen har inte medel till en ny lekstuga med dagens ekonomi, så vi har väl inte tryckt på så mycket åt det hållet. Men då var det några föräldrar här på förskolan som ringde lokala företag och Gryts sockenförening och frågade om de kunde hjälpa till ekonomiskt med en ny stuga till barnen.
Sagt och gjort, de tillfrågade ställde upp med finansiering och för ett par veckor sedan stod den nya lekstugan färdig. Sedan dess har den också målats och fixats till. Den här dagen är det dags för formell invigning och lotten har valt ut August Åman, fyra år, till att klippa det blågula bandet som är spänt mellan verandans stolpar.
Bandet klipps till en inspelad trumpetfanfar och sedan ekar applåder över förskolans gård. Efter att detta är avklarat dukas det fram fruktsallad till alla som vill ha, den serveras naturligtvis utomhus denna vackra förmiddag, och snabbt uppstår en liten kö.
Just nu går 16 barn på Gryts förskola och "fler är på gång", som pedagogen Mia Nilsson uttrycker det. Det är fyra pedagoger som arbetar på förskolan, som ligger mitt i Gryts samhälle bredvid den numera nedlagda skolan.
– Vi har ju närheten till naturen och till vatten här och vi brukar i vanliga fall också ha ett samarbete med äldreboendet Åldersro som ligger precis på andra sidan vägen, men det går ju inte nu i coronatider, säger Stina Magnusson.
Lekstugan är möblerad med bord och stolar och här finns också en spis i trä. Vi frågar barnen om de tycker stugan är fin och ja, det tycker de verkligen. Det dröjer inte länge förrän de öppnar dörren och inviger lekstugan på allvar.