PRO: Vi är viktiga för pensionärer

I veckan hölls PRO:s årliga kretsmöte i Gryt. Arrangemanget lockade ett 70-tal pensionärer till hembygdsgården vid Björkudden i Gryt.

Årets kretsmöte i regi av PRO i Gryt drog bortåt 70 besökare där det hölls vid hembygdsgården Björkudden.

Årets kretsmöte i regi av PRO i Gryt drog bortåt 70 besökare där det hölls vid hembygdsgården Björkudden.

Foto: Fotograf saknas!

Gryt2005-08-18 04:00
Såpkullens spelmän från Norrköping stod för underhållningen. Flera talare och en kaffetår med dopp fanns också med på programmet.
Gryts PRO har i dag 49 medlemmar, och leds av ordföranden Inga Andersson.
- Vi behöver träffas och hålla ihop. Det är viktigt att de äldre kommer ut, förklarar Inga Andersson.

Boule populärast
Föreningen har årligen ett antal punkter på programmet. Förutom julfest brukar det även hållas grötfest, gökotta och studiecirklar. Men populärast är ändå boulespelet, som spelats i nära 10 år.
- Det är seriöst, vi spelar två gånger i veckan, säger Inga Andersson.
PRO:s distriktsordförande Hans Brandow fanns på plats vid kretsmötet på Björkudden. Han framhåller vikten av PRO:s verksamhet på föreningsnivå.
- Vi är viktiga för pensionärer, och just på föreningsnivå tycker jag att vi har den bästa verksamheten, förklarar han.
Brandow förklarar vidare att en av PRO:s viktigaste frågor just nu är trygghetsfrågan. Att man som pensionär till exempel inte ska behöva känna sig fången i sitt hem på grund av att det inte finns hiss i huset och man har svårt att gå.

Ambulansvården
En annan viktig fråga är sjukvården. Där menar Brandow att ambulansvården blivit allt viktigare. Att få bra vård redan vid hämtningen i ambulans är viktigt, särskilt om man har långt till närmaste sjukhus.
- Det är en skillnad som på natt och dag, vad gäller dagens teknik, menar Hans Brandow.
Han refererade bland annat till ambulanssjukvårdaren Mats Olofsson som fanns på plats för att förevisa en ambulans och berätta om arbetet.
Mats Olofsson berättade om hur man i dag kan ta EKG i ambulansen och sedan sända det till sjukhuset via GSM-nätet. På så sätt kan man redan vid ankomsten veta hur man ska ta hand om patienten på bästa möjliga sätt.
Men han informerade även om en betydligt dystrare trend i dagens sjukvård. Det faktum att man kan tvingas vänta länge på akuten. På grund av ansträngda resurser tvingas sjukvården till prioriteringar.
Med anledning av detta informerade socialdemokratiske landstingspolitikern Sten Krigsman om det forum man skapat för att föra fram synpunkter på dagens sjukvård. Inför valet man nu skapat ett sjukvårdspolitiskt program som döpts till Rådslaget.
- Sent har syndaren vaknat, sade Sten Krigsman ironiskt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om