Glädjebeskedet – biblioteket räddat: "Lättad och glad"

När en nedläggning av biblioteket i Gusum togs upp som en punkt i en utredning om besparingar i Valdemarsviks kommun spreds en viss oro i samhället. Men nu står det klart – biblioteket blir kvar.

Luba Karlsson är en trogen besökare. Hon föredrar pappersböcker. "Känslan av att hålla i en riktig bok är väldigt speciell" säger hon.

Luba Karlsson är en trogen besökare. Hon föredrar pappersböcker. "Känslan av att hålla i en riktig bok är väldigt speciell" säger hon.

Foto: Berta Larsson

Gusum2024-03-18 08:00

I höstas skrev vi om den utredning av biblioteksverksamheten i Valdemarsviks kommun som gjordes för att se över kostnader. En verksamhet som granskades var biblioteksfilialen i Folkets hus Gusum. Men nyligen kom beskedet att biblioteket i Gusum kommer att bli kvar.

– Andemeningen är ju inte att ta död på verksamheten utan vi vill ju göra det bästa trots besparingskrav, säger Stefan Kemle(LPo) ordförande i barn- och utbildningsutskottet. 

Efter möten med kulturchef Gun Tölleffsen och andra berörda parter bestämdes att biblioteket kommer att drivas vidare med hjälp av Folkets hus.

Folkets hus drivs redan av ideella krafter. Krävs det fler nu?

– Ja, nu måste vi hitta eldsjälar och jag tror inte det blir något problem. Jag vet flera som kan vara intresserade, säger Lars Beckman, (S), ordförande i Folkets husföreningen.

Besparingen består i personalneddragning en dag i veckan och att även huvudbiblioteket får hjälpa till i besparingen för att rädda kvar enheten i Gusum. Men om det är tal om några uppsägningar kan inte Gun Tölleffsen uttala sig om i dagsläget.

– Det här är en åtgärd under utveckling och hur det kommer se ut i slutänden vet vi inte ännu, säger hon.

Nyordningen beräknas träda i kraft i augusti 2024.

– Vi ska försöka upprätthålla samma öppettider som tidigare i Gusum i möjligaste mån, säger Stefan Kemle.

På biblioteket i Gusum är beskedet välkommet.

– Jag känner mig både lättad och glad, säger Lina Schröck, bibliotekarie.

– Många besökare kommer hit och många återvänder. Det känns tryggt att kunna utveckla verksamheten utan oro för nedläggning och det är roligt att det vi jobbat fram kommer finnas kvar, fortsätter hon.

Elisabeth Karlsson, pedagog på Gusums förskola, dyker upp med en grupp barn för att låna böcker. 

– Det här är toppen för oss, säger hon. Vi kommer i olika grupper från förskolan på onsdagar och barnen ser verkligen fram emot det. De är intresserade av böcker och det främjar deras språkutveckling.

– Vi behöver slåss med näbbar och klor för att behålla de verksamheter som finns här. Jag tycker det här låter som en bra lösning och ställer gärna upp och hjälper till, säger Anita Petersen.

Ännu en person som gärna hjälper till i mån av tid är Luba Karlsson. 

– Jag känner stor tacksamhet mot dem som kämpar för att biblioteket ska finnas kvar. Det är en viktig plats för både gammal och ung, säger hon.

Karta: Gusums Bio - Folkets Hus
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
6
0
0
0
0
0
Totalt 6