Jysk i Karlskoga övertänt
- Lokalen är övertänd och går inte att rädda, säger räddningschef Peter Backman vid Bergslagens räddningstjänst till nerikes.se.
Larmet om branden kom in vid ettiden i natt. Cirka 20 brandmän deltar i släckningsarbetet, som beräknas pågå fram till morgonen.
Ingen person ska ha kommit till skada.
- Inget tyder på att det finns någon människa därinne, fortsätter Backman.
<B>Kraftig rökutveckling</B>
Branden har orsakat en kraftig rökutveckling. Jysk lokaler består i det närmaste av ett enda stort rum, som är fullproppat med eldfängt material som exempelvis skumgummimadrasser och trämöbler. Brandförloppet var därför mycket snabbt.
- Det räcker med en bäddmadrass för att rökfylla ett rum, här finns det massor.
<B>Ingen fara för allmänheten</B>
Det kan vara farligt att andas in brandrök från madrasser och andra föremål som brinner på Jysk. Som tur är har räddningspersonalen vindarna med sig.
- Vinden ligger på från rätt håll så att röken försvinner ut över sjön. Brandröken utgör ingen fara för allmänheten, säger Backman.
Någon risk för att elden ska sprida sig till andra byggnader föreligger inte, det är för långa avstånd.
<B>Okänd brandorsak</B>
Orsaken till branden är inte känd. Det blir polisens tekniker som får försöka fastställa brandorsaken efter att branden är helt släckt, uppger tidningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!