Enligt anmälan har våldtäkten skett en stund efter midnatt.
På lördagsförmiddagen spärrade polisen av ett område utmed ån, mellan Stångs Magasin och gångbron mellan city och Scandic-hotellet. Tekniker och polishund med förare finkammade området för att söka spår. Flera polisbilar och poliser stod utposterade för att hindra förbipasserande att kliva förbi avspärrningen och kanske förstöra bevis.
Polisen har hittills inte berättat om några eventuella fynd har gjorts på platsen.
Finns vittnesuppgifter
Hundförare Corren talat med konstaterar att avspärrningar efter misstänkta våldtäkter vanligen blir större arbetsområden än det nu aktuella området, eftersom personer som utsatts för överfall ofta har svårt att minnas eller redogöra för mer exakt var övergreppet skett.
Polishundar med rätt träning kan finna allt från slängda kläder och kondomer till små droppar av kroppsvätska.
Polisman Mikael Persson är utredningsledare i fallet. Han beskriver att polisen nu arbetar med att höra vittnen. Det finns uppgifter om hur en misstänkt gärningsman kan se ut men polisen vill ännu inte gå ut med några uppgifter, för att inte påverka vittnena innan de lämnat sina beskrivningar.
"Gå inte ensam"
Stångåstråket upplevs av många Linköpingsbor som otryggt under dygnets sena timmar. Utredningsledare Mikael Persson säger att här inte sker fler överfall än på andra ställen i stan, och konstaterar också att våldtäkter utomhus oavsett plats är ovanliga.
Mer vanligt är då att personer utsätts för till exempel rån eller misshandel.
- Ett generellt råd, till alla som rör sig ute sent oavsett var i stan man går, är att man ska hålla ihop och göra sällskap, inte gå ensam, säger Mikael Persson.