Här planeras vindkraftverk

Fem vindkraftverk på Tornbergaområdet sätter bygden på energikartan.

Positiv. Markägaren Kjell Aktner och Eolus Vind hoppas inom några år få sätta upp fem vindkraftverk på Tornbergaområdet utanför Ljusfallshammar.

Positiv. Markägaren Kjell Aktner och Eolus Vind hoppas inom några år få sätta upp fem vindkraftverk på Tornbergaområdet utanför Ljusfallshammar.

Foto: Rikard W Larsson

Ljusfallshammar2014-02-28 02:00

Lantbrukaren och mark­ägaren Kjell Aktner ser med spänning fram mot energiprojektet en kilometer in i skogsmarkerna norr om Ljusfallshammar. Vindkraft är med rätt placering och rätta förutsättningar ett bra alternativ.

Han betonar att projektet ska belysas från alla infallsvinklar innan planerna sjösätts fullt ut.

– Än så länge vet vi inte hur mycket det blåser i området. En vindmätning planeras senare att genomföras. Men enligt vindkartorna som vi har tittat på ska det finnas goda förutsättningar för vind i området.

Företaget Eolus Vind hoppas tidigast under 2016 få sätta upp fem vindkraftverk på Tornbergaområdet. Handläggningen pågår i flera instanser. Innan bygglovet är fastställt fortsätter det tidsödande arbetet med att ta fram kompletteringar i ärendet. Det kan till exempel handla om uppgifter för teknikbodars placering, diverse vägarbeten och ledningsdragningar. Kjell Aktner poängterar att skogen ska utnyttjas om det skapar jobb.

– Förr bröt människor malm i skogen. Idag funderar man på vindkraftverk. Snurrorna vid sidan om gruvleden syns så klart i den yttre miljön, men jag tror faktiskt att verken lockar folk. Långsiktigt påverkas inte skogen.

Han fortsätter:

– Fem vindkraftverk med några hundra meters mellanrum är ingen jättegrej. Personligen tycker jag att det ska bli kul. Hittills har jag inte hört så många negativa kommentarer mer än att folk är oroliga för att gruvleden påverkas och störs. Informationsmötet den 13 mars i Ljusfallshammar ger förhoppningsvis svar på alla frågor.

Vindkraft är den förnybara energikälla som ökar mest i världen och är en viktig resurs för att minska koldioxid­utsläppen, hävdar Svensk Energi. År 2012 producerade vindkraften i Sverige drygt sju TWh el med en installerad effekt på 3 800 MW. Det utgör cirka fem procent av elanvändningen. Totalt finns cirka 2 800 vindkraftverk i Sverige. Kjell Aktner gissar att antalet vindkraftverk successivt kommer att öka i Sverige framöver trots att marknaden i nuläget är avvaktande på grund av låga elpriser.

– Förr var jag en riktigt kärnkraftsanhängare, men efter händelsen i Japan 2011 (Fukushima) är jag mer osäker. Påverkan på miljön ifall något allvarligt skulle inträffa är för stor. Jag säger inte att vindkraft är den enda lösningen. Vindkraft är bra som komplement om det finns ekonomi i projekten. Förutsättningen är att pengarna finns med från start. Du kan även bygga ut med solceller på taken och utnyttja biogas från djuren.

NT skrev vintern 2012 att Försvarsmakten inte hade några invändningar mot vindkraftsetableringen. Verken får dock inte vara högre än 290 meter över havet för att inte störa flygverksamheten på Malmen i Linköping.

Vad gäller saken?

Vindkraft är en förnybar energikälla med liten påverkan på den biologiska mångfalden och en viktig energikälla i arbetet med att minska koldioxidutsläppen.

Snurrorna drivs på sätt och vis av solen. Solens strålar ger olika temperaturer på olika platser i världen och temperaturskillnaderna skapar olika lufttryck som sätter luften i rörelse – det börjar med andra ord blåsa.

Att utnyttja vinden är en gammal konst och redan för 3 000 år sedan lär det ha funnits väderkvarnar i Kina och Japan. Under 1200-talet blev väderkvarnarna allt vanligare i Europa och vinden blev en av de viktigaste energikällorna och fortsatte vara det ända fram till 1800-talets slut. Vid förra sekelskiftet fanns det cirka 2 000 väderkvarnar bara på Öland, ungefär lika många som det finns vindkraftverk i hela Sverige idag.

Källa: Svensk Energi

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!