200 vikar har inventerats
200 grunda vikar i östgötaskärgården har nu inventerats.? Resultatet ska visa var vi ska jobba vidare för att säkerställa en god havsmiljö, säger Hans Liman, länsstyrelsen.
? Inventeringen, som pågått ett par veckor, har omfattat cirka 200 vikar mellan Bråviken i norr och Kvädö i söder, uppger Hans Liman.
I Norrköpings kommun har redan många områden inventerats.
? Om det såg ut på land som det gör i vattnet skulle vi reagera direkt. Östersjön tål definitivt inte mer. Övergödningen måste minska.
Det slutsatsen drog Eva Siljeholm, kommunekolog i Norrköping efter dykningar tillsammans med kommunbiologen Jonas Edlund 1998 och 1999 i vattnet i Jonsbergs skärgård. Då inventerades ett cirka 170 kvadratkilometer stor område mellan Lönö och Arkösund.
De menar att de gödande utsläppen måste minska. Men det kan också bli aktuellt att skydda vissa värdefull områden med låg vattenomsättning. Det handlar i huvudsak om vikar med mjuka bottnar som man hittar längs innerskärgårdens fastlandskust. Vikar som upplevs som lite tråkiga och geggiga men som är oerhört viktigt för fåglar och fisk.
? Vilka resultaten blir är inte klart än. Rapporten ska vara klar nästa vår. Men de som utfört inventeringen menar, att det ändå ser bättre ut i den östgötska skärgården än i Sörmlands och Stockholms skärgårdar, säger Hans Liman.
Den nu aktuella inventeringen har genomförts per båt. I varje vik har man samlat data om vattendjup, salthalt, temperatur, förekomst av fisk, växtlighet och hur utbredd denna är samt vilka anläggningar som finns.
? En marina eller utsläpp kan ha oerhörd betydelse för vattenkvaliteten i dessa grunda vikar, menar Hans Liman.
Övergödningen är en av de viktigast frågorna för miljökampen i länet. Byastämman i Lönsholmsarkipelagen utanför Jonsbergsviken har insett vikten av att åtgärder krävs och jobbar för att få med lantbrukarna att minska övergödningen i Jonsbergsån. Hoppet står också till bidrag från EU-finansierade Leaderprojektet Kustlandet.
? Det är mycket värdefullt att få med många intresserade berörda, kommenterar Hans Liman byastämmans ansträngningar.
Den slutförda inventeringen har bekostats av Östgötastiftelsen för natur- och fritid och Länsstyrelsen
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!