Det var i november som två bostäder angreps inom loppet av ett dygn. Strax före midnatt den första kvällen besköts en familjs lägenhetsdörr på Smedjegatan med flera skott. Vid 21-tiden nästa kväll sköts ett antal skott mot en annan familjs radhus i Klockaretorpet.
Ingen ska ha skadats vid skottdåden, men som vi tidigare har berättat finns en tydlig koppling mellan familjerna i de två bostäderna.
På måndagseftermiddagen häktades alltså en 24-årig man, som är hemmahörande i Norrköping, för båda skjutningarna – som bägge är rubricerade som försök till mord. Han misstänks också för grovt vapenbrott vid samma tillfälle.
Vi har utan resultat sökt kammaråklagare Anna Hjorth och 24-åringens försvarare, advokat Pierre Frennesson, för kommentarer.
24-åringen är sedan tidigare flera gånger dömd till fängelse, bland annat för misshandel, rån, försök till utpressning och narkotikabrott.
Sedan tidigare är också en 19-årig kvinna häktad för inblandning i skotten på Smedjegatan och även hon misstänks för försök till mord och grovt vapenbrott.
Samma kvinna häktades senare även för inblandning i mordet på en tonårspojke på Värmlandsgatan i december och är där misstänkt för mord och grovt vapenbrott.
I utredningen om skotten i Klockaretorpet finns också fler misstänkta, men som inte är frihetsberövade. Enligt handlingar från tingsrätten har fem personer delgivits misstanke om brott och fått offentliga försvarare. Av dessa är två stycken under 18 år.