Apoteket Hjortens parkering borta

Plötsligt var p-platserna borta. Norrköpings jourapotek kan endast nås till fots.

Norrköping2006-08-08 19:22
? Vi blev tagna på sängen, säger apotekschefen Britt-Louise Dernelid.
Sedan en dryg månad är blommor parkerade i stället för fordon utanför Norrköpings jourapotek Hjorten.
Bakgruden till beslutet är, enligt chefen för Tekniska kontoret, att p-platserna ledde till för mycket trafik på Hantverkaregatan.
? Jag hade önskat att kommunen rådgjort med oss, beslutet som togs lagom till semestern måste vi själva begära att få ta del av, säger Britt-Louise Dernelid.
<b>Nödlösning</b>
Nådastöten mot den viktiga ?blindtarmen? har gjort att kunderna är hänvisade till parkeringshus och parkeringsplatser ? långt från Norrköpings apotek med det längsta öppethållandet.
Inte ens personer som behöver färdtjänst har tillåtelse att åka fram till Hjorten.
? Men vi har utverkat en handikapplats av hyresvärden Lundbergs bakom apoteket samt två platser, varav en handikappade, på parkeringen bakom Orion Livs.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om