En man skyndar in i den militärliknande blodbussen.
- Jag fick en tid i morgon men kan inte då, säger han.
- Vi borde vara här igen ... först tisdag kväll nästa vecka, svarar sjuksköterskan Marianne Valvassori.
Hon är en av dem som arbetar på blodbussen och i dag har de parkerat utanför Vrinnevisjukhuset.
- Varför står den här borta och inte vid huvudentrén? Det är ju väldigt konstigt för man ser den ju knappt, undrar blodgivaren Per Aronsson.
Gav blod före jobbet
I april ersatte blodbussen den gamla blodtappen som låg inne på Vrinnevisjukhuset. Det gamla stället stängdes ner eftersom lokalerna behövdes till annat.
Blodbussen har inte bara ett mindre utrymme att erbjuda utan öppettiderna är annorlunda, och när de väl har öppet är det oftast fyra timmar mitt på dagen.
- Tidigare hade de öppet tidig morgon så att man kunde åka före jobbet. Det är en ju fördel att man kan göra det. Förmodligen var det fler som kunde lämna blod som arbetade då, säger Annette Bergqvist, som har varit blodgivare
i nästan 20 år.
Drömmer om fast lokal
I Linköping däremot kan blodgivare gå till både en blodbuss och en blodtapp mitt i centrum.
- Är saker och ting komplicerade kan det ju vara så att det blir färre som lämnar blod, säger Britt-Marie Carlsson, undersköterska på blodbussen.
Birgitta Clinchy är verksamhetschef för klinisk immunologi och transfusionsmedicin vid Linköpings universitetssjukhus. Hon menar att Norrköping inte kan ha samma system som grannstaden.
- På sikt hoppas vi och drömmer om att ha en fast lokal i Norrköping. Men för att ha det måste vi ha ett givarunderlag, säger hon.
Kan ni inte se ett samband mellan ett lågt intresse och att det bara finns en blodbuss med korta öppettider och inget fast och centralt?
- Intresset försvann för flera år sedan. Att uttala sig nu om en blodbuss kommer att gå bra eller inte är för tidigt. Skulle vi öppna en lokal inne i centrala Norrköping måste vi ta bort bussen. Då är jag lite rädd för att vi kommer att stå med armarna i kors i ett år innan det börjar ta sig.
Hon menar också att öppettiderna spelar mindre roll.
- Förra veckan var det fint väder och då stod vi till exempel mitt på Storgatan i Linköping. Men det gick väldigt dåligt. Blodgivare tar också semester.