Byter kläder för hållbar utveckling

Ta med dig dina gamla kläder, gå hem med nya. Det är konceptet när Röda korsets ungdomsförbund anordnar klädbytardag.

Norrköping2012-06-15 09:57

- Vi vill bidra till ett mer hållbart samhälle och det här är ett sätt att jobba för en hållbar utveckling, säger ordförande Christina Mårtensson.

Det är första gången som Röda korsets ungdomsförbund anordnar en klädbytardag i Norrköping och många har anmält sig på evenemangets facebooksida.

- Det finns ett stort intresse för det här och vi har planer på fler liknande dagar. Röda korset har ett projekt vi kallar "Försköna" där man bland annat syr om kläder, säger Christina Mårtensson.

På lördag klockan 10-15 är alla som är sugna på nya kläder välkomna till Röda korsets butik Kupan. Så många plagg som man lämnar in, lika många får man ta med sig hem.

- Om man har kläder man har tröttnat på, varför inte byta dem med någon annan, säger Christina Mårtensson.

De kläder som inte lyckas bli bytta kommer att säljas i Kupan, där pengarna går till nya liknande projekt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om