Liberalerna i samtal med Reidar Svedahl om att avgå

Reidar Svedahl vägrar fortfarande att avgå som kommunalråd. "Jag har pratat med honom, men tyvärr verkar han inte så mottaglig", säger Kjell Fransson, vice ordförande i Liberalerna Östergötland.

"Det är länsförbundet som beslutar om en eventuell uteslutning. Vi ser det som en sista utväg, men vi kan ju inte dra ut på det här i all evighet", säger Kjell Fransson, vice ordförande i Liberalerna Östergötland.

"Det är länsförbundet som beslutar om en eventuell uteslutning. Vi ser det som en sista utväg, men vi kan ju inte dra ut på det här i all evighet", säger Kjell Fransson, vice ordförande i Liberalerna Östergötland.

Foto: Sofia Axelsson/MVT arkiv

Norrköping2024-01-12 15:33

Det har nu gått fyra dagar sedan det att Liberalerna i Norrköping via en omröstning förklarade att man saknar förtroende för Reidar Svedahl som gruppledare och kommunalråd. Dagen efter petade partiet Svedahl som gruppledare.

Men när det gäller uppdraget som kommunalråd är det mer komplicerat. Här framstår påtryckningar som det bästa alternativet. Och från Liberalerna pågår nu övertalningsförsök för att få Svedahl att självmant avgå.

undefined
Reidar Svedahl (L), jobbar vidare som kommunalråd och ordförande i samhällsplaneringsnämnden.

– Jag har pratat med honom ... men tyvärr verkar han inte så mottaglig, säger Kjell Fransson, vice ordförande i Liberalerna Östergötland.

Som vi förstått det pågår även samtal mellan Svedahl och partitoppen i Stockholm?

– Det stämmer, jag vet att vår partisekreterare Gulan Avci har pratat med Reidar.

Kan det bli aktuellt med en uteslutning?

– Vi ser det som en sista utväg. Vi ser helst att Reidar avgår frivilligt.

Hur länge kan det här pågå utan att något händer?

– Just nu kan vi bara avvakta. Men om inte Reidar avgått frivilligt i helgen, så förbereder vi ett ärende om uteslutning.

– Reidar ska ha möjlighet att yttra sig över ett förslag på uteslutning innan förbundet fattar ett beslut, säger Fransson.

Hur ser du på det som har hänt?

– Reidar har gjort mycket gott för Norrköping. Han har många kontakter och varit mycket drivande vid etableringar. Men när han inte har medlemmarnas förtroende bör han avgå. Han hänvisar till att han fick många personkryss, men det är ju rätt så ointressant i det här sammanhanget. Det är Liberalernas medlemmar som ger honom mandat.

undefined
"Det är länsförbundet som beslutar om en eventuell uteslutning. Vi ser det som en sista utväg, men vi kan ju inte dra ut på det här i all evighet", säger Kjell Fransson, vice ordförande i Liberalerna Östergötland.

I väntan på nya besked kring Svedahls eventuella avgång, jobbar Reidar Svedahl på med sina uppdrag som kommunalråd och ordförande i samhällsplaneringsnämnden. Under torsdagen var han exempelvis med på ett jurymöte gällande den nya stationsbyggnaden.

– Många kanske tycker att Liberalerna ska agera, men vi äger inte den här frågan. Reidar är fortfarande medlem i Liberalerna och får då ägna sig åt den här typen av uppdrag, säger Alex Nejdemo, talesperson för Liberalernas styrelse i Norrköping.

undefined
"Det är inte vi i partiet som äger frågan gällande Reidar Svedahls uppdrag som kommunalråd", säger Alex Nejdemo, talesperson för Liberalerna i Norrköping.

Har ni förtroende för honom i de här uppdragen?

– Vår förtroendeomröstning handlade bara om positionen som gruppledare och kommunalråd. Reidar har ju ändå jobbat som kommunalråd i nio år, så han vet ju vad det handlar om.

Reidar Svedahl skriver i ett sms att han "väljer att respektera lokalföreningens beslut att inte kommentera för närvarande".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!