De två barndomskompisarna som nu åtalas började röka cannabis i övre tonåren och fortfarande drygt tio år senare hade de inga planer på att sluta. Men eftersom de ville komma ifrån det kriminella umgänge, som det innebar att anskaffa cannabis, började de odla själva.
Flugsvamp på Darknet
Norrköpingsborna som är 29 och 30 år har erkänt brotten och berättar i polisförhör hur narkotikaodlingen och försäljningen gick till.
Förra våren skaffade de en källarlokal i centrala Norrköping, dit de köpte ett startkit med odlingsutrustning på nätet. Det handlade bland annat om odlingstält, lampor, jord, kolfilter och fläkt.
Efter ett tag kunde de börja skörda cannabisplantor, men de var inte nöjda med storleken på skörden och bytte efter några månader taktik. De började fylla tälten med så många plantor som möjligt och köpte ett nytt tält med ett automatiskt bevattningssystem. Det gav resultat. Skörden nästan fördubblades.
Och då började deras idé om att sälja och bjuda ut cannabis till försäljning på sidan Flugsvamp på Darknet/deep webb, under användarnamnet Newkleer. Sidan Flugsvamp fungerar, enligt åtalet, som Tradera fast för narkotika.
Användarna kan där sälja och köpa narkotika, utan att lämna spår efter sig. För att de inte ska kunna identifieras använder man sig av krypterade meddelanden till varandra. Detta sker med hjälp av något som kallas PGP-nycklar.
Betalade med bitcoins
De åtalades PGP-nyckel kallades Newkleer och kunder som var intresserade av att köpa deras egenodlade cannabis var tvungna att få tillgång till Newkleers publika nyckel. Den nyckeln fanns på deras profilsida på Flugsvamp.
För att betalningarna inte heller skulle gå att spåra användes en valuta som kallas bitcoins, som inte kontrolleras av någon statlig myndighet.
Men för att kunna använda Flugsvamp anonymt behöver både säljare och köpare ha ett program som heter Tor Browser. Tor Browser gör att Internettrafiken inte passerar genom en internetleverantörs server utan istället servrar som är konfigurerade i programmet.
Det var alltså ett avancerat upplägg som de nu åtalade männen hade utvecklat för sälja cannabis från sin storskaliga odling. Enligt åtalet hade de framställt i vart fall 1,4 kg cannabis. Vid en husrannsakan i källarlokalen påträffades drygt 1,3 kg cannabis.
Båda männen har erkänt brotten. En av dem uppger i polisförhör att han använder 10 gram cannabis om dagen och gärna vill ha hjälp för att komma ur missbruket.