Det populära julfirandet för hemlösa, med julbord, underhållning och utdelning av chokladaskar brukar locka flera hundra personer. Men förra året fick arrangören, föreningen Omsorgsjul, ställa in. Och så blev det även i år.
– Vi hade planerat att genomföra det den 10 december, men så kom rekommendationerna med en begränsning på 100 personer. Och vi såg inte någon möjlighet att begära covidpass i det här läget. Det är inte så enkelt när det gäller den grupp av människor som vi vänder oss till här, konstaterar föreningens ordförande Fredrik Weflö.
Han tillägger:
– Det skulle också kännas svårt att stänga dörren när 100 personer kommit in, om det står 50 till utanför. Det är tråkigt att det blev så här, för andra året i rad, men vi får gilla läget.
Det fanns en plan B – att försöka få till två sittningar i Renströmmen, där evenemanget brukar hållas. Men det gick inte att genomföra, enligt Fredrik Weflö. Det krockade med andra bokningar.
– Därför har vi hittat en annan lösning: att erbjuda fri lunch under mellandagarna på Ria. Vi delar ut lunchkuponger till de som vill ha. Vi kommer också att dela ut chokladaskar, precis som vi brukar göra under vårt vanligt julfirande, säger han och fortsätter:
– Det är ju kanske inte riktigt samma sak, men det känns ju kul att vi kan göra något.
Föreningen Omsorgsjul grundades av Lennart Cederberg i mitten av 1990-talet.