De vill bygga bostäder på konstgräsplan

Nu ansöker AB Norrköpings Idrottspark om ny detaljplan för att bostäder ska få byggas på den konstgräsplan som IFK beslutat att stänga.

Norrköpings Idrottspark vill ha en detaljplan för bostäder på konstgräsplanen.

Norrköpings Idrottspark vill ha en detaljplan för bostäder på konstgräsplanen.

Foto: Michael Svensson

Norrköping2016-03-09 09:30

– Hur den detaljplanen kommer att se ut och vilka volymer det blir får framtiden utvisa, säger Peter Hunt, ordförande i bolaget.

Han förklarar att ansökan inte per automatik innebär att bolaget kommer att sälja marken.

– Det finns inga sådana beslut och inga tidsperspektiv ännu.

Förslaget till stadsplaneringsnämndens nästa sammanträde är att planarbetet ska inledas och att det ska samordnas med det planarbete som inletts för området bredvid, det som kallas Berget. Där äger kommunen marken och HSB har anmält intresse att få bygga.

Enligt samrådshandlingen i det planförslaget skulle det kunna bli blir fem punkthus från Skarphagsleden in mot Idrottsparken och lite snett mot Ektorpsgatan, i princip längs konstgräsplanen. Nu föreslås alltså en samordning av detta planarbete med den yta som konstgräsplanen ger.

Den ytan är markerad för sportändamål i kommunens översiktsplan och därför lär det bli fullmäktige som får fatta det slutgiltiga beslutet om en eventuell ny detaljplan, som beräknas kunna vara klar någon gång under 2018.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om