Regionrådet Kaisa Karro (S) är en av alla som fått brevet från Maria Öhrström. Hon vill inte kommentera lönerörelsen.
– Det ska jag inte göra som politiker. Men det jag kan säga är att det är bra det hon beskriver om att hon är stolt över sitt jobb. Jag tycker också att det är bra att vi får höra vad anställda i regionen tycker. Det är aldrig fel att åsikter kommer fram, säger hon.
LÄS MER: Öppen kritik mot lågt lönebud
Maria Öhrström säger att hon är orolig att många kommer lämna yrket om det inte blir bättre förutsättningar. Hur kan ni som politiker göra regionen till en attraktiv arbetsplats?
– Vi kan jobba för en bra arbetsmiljö. Det ska vara trivsamt att gå till jobbet. Vi har också konkret bland annat infört att du kan vidareutbilda dig som sjuksköterska med bibehållen lön och utan att ta studielån. Möjligheten till kompetenshöjning är viktig. Vi är medvetna om att det finns mycket att göra för att fortsätta att göra regionen till en attraktiv arbetsplats, säger Kaisa Karro.
LÄS MER: Öppet brev till Region Östergötland
Tänker ni svara Maria Öhrström på hennes brev?– Ja. Det kommer vi att göra på ett eller annat sätt. Det gick till många mottagare. Men hon ska få ett svar. Det tycker jag är viktigt.