En egen dag för Nobinas chaufförer

På fredagen var det Bussförarens dag för Nobina Sveriges chaufförer, som fick var sin ros av företaget som uppmuntran.

Ann-Charlott Hellström är en av Nobinas 52 chaufförer i Norrköping.

Ann-Charlott Hellström är en av Nobinas 52 chaufförer i Norrköping.

Foto: Sofia Fagerdahl

Norrköping2016-03-18 21:24

NT följde med Nobinas gruppchef i Norrköping, Thordur Elldalen, på turen från Resecentrum till Ättetorp i Åby och tillbaka, när chauffören Ann-Charlott Hellström fick ta emot sin ros.

– Vi har köpt 6 000 rosor till alla chaufförer i Sverige, varav ett 50-tal till våra chaufförer i Norrköping, säger Thordur. Han tycker det är värt att uppmärksamma bussförarna speciellt under en dag om året. Hittills är det bara Nobina som står bakom Bussförarens dag, men måhända låter sig andra bolag inspireras.

– För det mesta är passagerarna trevliga, säger Ann-Charlott som i fyra år arbetat som bussförare. Hon kör olika linjer i Norrköpingstrakten. En del passagerare blir stamkunder.

– Man märker om de inte åker med, och undrar var de är, säger hon.

Buss 430 på Ättetorpslinjen tar drygt 50 passagerare och är i det närmaste fullsatt. Yngsta passagerarna åker med i sina barnvagnar.

Nobina kör runt en miljon passagerare varje dag i Sverige. I Norrköping görs omkring en miljon resor per år, enligt Thordur Elldalen.

– Vi har 95 procent kundnöjdhet. Vi har gjort en undersökning här i Norrköping där kunderna fått besvara tio frågor, berättar han.

Ann-Charlott Hellström trivs bra med sitt jobb, som innebär kontakt med människor hela tiden. Efter jobbet brukar hon stanna kvar och fika med sina arbetskamrater.

– Det är allmänt snack, lite "rå" jargong, men på en bra nivå, förstås, säger hon. På frågan vad som kännetecknar en bra bussförare, svarar hon:

– Man ska vara trevlig och försöka hjälpa till. En del säger "tack för att du tog dig tid".

Bussförare kan även få agera vägvisare ibland, när någon undrar över olika platser. Ibland glömmer passagerarna personliga tillhörigheter i bussen, men de grejerna tas omhand. När NT åker med lämnar en kvinna in ett par glasögon vid Resecentrums hållplats. En halv minut senare knackar en annan kvinna på dörren, som öppnas. Det var hennes glasögon.

Vad är det märkligaste som någon har glömt på en buss?

– Det vill du inte veta..., skojar Ann-Charlott.

– Folk har glömt benprotes och rullator. En man glömde sin blindkäpp, berättar Thordur.

Att folk stirrar i sina mobiler och lyssnar på musik, vilket påverkar uppmärksamheten i trafiken, är något som bussförarna märker av:

– Ungdomar som tittar i mobilen märker inte att bussen har gått, och så ringer de och klagar, säger Thordur med ett leende.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om