Fyndet under filtarna: Över 700 liter smuggelsprit

Under filtar i Norrköpingsbornas bil hittade tullarna motsvarande 700 liter sprit som männen försökte att smuggla in i Sverige. Nu döms de båda till fängelse, trots att de nekat och skyllt på varandra.

Norrköping2022-04-23 14:00

Det var i mars förra året som de två männen anlände till Trelleborg och fick sin bil kontrollerad av Tullen. Där gjordes ett större fynd: Under filtar låg nämligen 590,8 liter sprit, 15,84 liter öl och sex liter vin. Eftersom en "mycket stor del" av spriten hade en alkoholhalt på omkring 50 procent gjordes också en uträkning på att beslaget totalt "motsvarande sammanlagt 710,77 liter sprit".

De två Norrköpingsborna greps och åtalades senare för grov smuggling, vilket de huvudsakligen har nekat till och skyllt på den andre.

Chauffören, en 50-årig man, säger att han hade fått betalt 7 000 kronor för att köra bilen på uppdrag av passageraren och en tredje man, som var kvar på hemmaplan.

Passageraren, en 48-årig man, påstår i sin tur att resan och spritinköpet var chaufförens idé och projekt. Själv följde han bara med för att han ville få ett miljöombyte och "frisk luft".

Båda hävdar att det var den andre som handlade, men åklagaren har kunnat visa fakturor som är utställda på båda männen. Där framkommer att chauffören betalade motsvarande 68 000 kronor i dagens penningvärde och passageraren 8 600 kronor.

Männen dömdes först i Ystads tingsrätt, som menade att båda hade berättat på ett "osammanhängande, rörigt och inkonsekvent" sätt och ansåg dem vara skyldiga. De fick där vardera sex månaders fängelse, ett straff som efter överklagan nu fastställs av Hovrätten över Skåne och Blekinge.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!