Grova stölder gav samhällstjänst
Villkorlig dom med samhällstjänst om 200 timmar blev straffet för tre Norrköpingsbor som vid tre tillfällen stulit vitvaror från ett lagerföretag i Norrköping.
Två av männen arbetade vid ett större lagerföretag i Norrköping. De har vid tre tillfällen förmåtts av den tredje mannen att mot kontant ersättning stjäla vitvaror som tvättmaskiner, kyl/frysskåp, diskmaskiner mm för stora belopp.
Vid varje tillfälle stals cirka 15 - 25 vitvaruapparater. Ersättningen var 10 000 kr vid varje tillfälle. Vid en av stölderna ingick också sprit och öl i ersättningen. De två män som arbetade på företaget har erkänt, medan den tredje, som dömts för anstiftan till grov stöld och grov stöld, förnekat all inblandning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!