Här öppnar nytt amerikanskt bageri

– Jag gillar när det är svulstigt, när det är kladdigt och mycket och när det är överdådigt.

Foto: Michael Svensson

Norrköping2016-09-17 08:30

Det säger Jerry Milton Ross som nu öppnat en amerikanskt bageri nere vid hamnen i före detta Arkö Dyks lokaler.

Inför ivigningen hade han lagt ut röda mattan och det blev trångt ett tag i de relativt små lokalerna där försäljningen pågick.

Egentligen är det två delar i det här amerikanska bageriet, dels Saras bageri som sköter själva bakningen och sedan Miltons där försäljningen av de amerikanska kakverken sker.

Nu hoppas Jerry att det här ska gå bra och säger att han pratat med många om idén att starta ett amerikanskt bageri och fått många positiva reaktioner .

– Många tycker det behövs något nytt. Det behövs något som sticker ut lite från de vanliga konditorierna.

På frågan om hans egen erfarenhet av den här typen av verksamhet blir svaret lite överraskande.

– Jag har ingen utbildning i grund och botten; säger han. Det enda som har en viss anknytning till det här, är att hans pappa är gammal konditor.

Valet av lokalisering av bageriet förklarar han med att han gärna vill vara lite av en underdog.

– De som vill ha det här hoppas jag kommer hit, säger och berättar lite om sitt sortiment av bakverk.

– Det vi gör är bland annat en sticky bun, en amerikansk briochebulle och givetvis donuts och cronuts. Det senare är en hybrid av croissant och donuts med olika fyllningar.

Jerry serverar också snutkaffe och det visar sig vara hans benämning på vanligt svart kaffe. Något amerikanskt kaffe serverar han inte utan håller sig till det kaffe vi är vana vid i Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om