– Jag fick höra talas om momssänkningen igår på radio, säger Musa Afrayem, skräddare som driver Dalsgatans Skrädderi - Sko&Nyckelservice i centrala Norrköping. Jag tycker det är bra och för mitt företag innebär det att jag kan ligga kvar på oförändrad prisnivå trots att hyra, el och material blir dyrare.
Dalsgatans skrädderi har många stamkunder och Musa Afrayem tror att de grovt räknat kan delas in i två kategorier.
– En del av mina kunder tycker det är lite dyrt att byta blixtlås i en jacka eller korta ärmarna på en kavaj, säger Musa Afrayem. De är redan nu på en nivå där de tvekar inför att lämna in sina plagg. Sen har jag en grupp kunder som inte bryr sig om kostnaden. De har bestämt sig för att laga ett plagg och de är inte priskänsliga.
Musa Afrayem startade företaget 1985 och har efter några flyttar landat på Dalsgatan. Här utförs ändringsarbeten på kläder och reparationer av bland annat skor och väskor och här går även att lämna in plagg för tvätt.
– Det är en livsstil att ha eget företag, säger Musa Afrayem och ler. På förmiddagarna kan det bli lite surr här när kompisar dyker upp och vill prata och ta en kopp kaffe. Det här är både mitt jobb och min hobby och jag trivs med att ha eget.
Kunderna är ofta medelålders eller äldre och Musa Afrayem tror det är en generationsfråga att pyssla om sina kläder så att det håller. Äldre är mer beredda att satsa på sina plagg för längre hållbarhet.
Den 1 januari sänktes även momsen för att reparera cyklar, lädervaror och hushållslinne medan momsen på en biobiljett höjdes från 6 procent till 25 procent.