Idylliska Skarptorps koloniträdgårdsförening ligger i Skarphagen. Här ryms 134 stugor med trädgårdar inom inhägnat område. De gemensamma utrymmena bjuder på samlingslokal, toaletter, bastu och tvättmaskin. Sommartid ser koloniföreningen till att dansbanan nyttjas.
– Så länge jag orkar krypa på knä och rensa ogräs har jag stugan kvar. Det här är min hobby, berättar Margareta Nilsson, greppar kaffemuggen och pekar stolt ut var på den 400 kvadratmeter stora trädgården de olika grödorna växer.
– Jag odlar potatis, rödbetor, mangold, rödlök och schalottenlök, tomater, gurka, sallad och har bärbuskar och fruktträd. Jag är inte självförsörjande på grönsaker, men det blir lite extra till hushållet i alla fall, fortsätter hon och rättar till glasögonen.
Dottern Heléne Johansson gör då och då mamma sällskap på lotten. Hon har inte ärvt några "gröna fingrar".
– Jag brukar hjälpa till och vattna ibland och målar då och då. Annars är jag ganska inaktiv. Mamma är mest i trädgården och det intresserar inte mig. Jag dricker hellre kaffe, njuter i solen, vilar och har det gott, berättar Heléne och skrattar.
– Tack och lov har vi inte köpt kolonilotten ihop och tur är väl det, kontrar Margareta med glimten i ögat.
Mor och dotter berättar om en renässans för kolonilotterna. I takt med ökat intresse stiger också priserna.
– Stugan har blivit en liten investering, säger Margareta och klipper vant av ett par grenar med sekatören.
Hon berättar att intresset tycks växa snabbast bland ensamstående, äldre aktiva kvinnor som gillar trädgårdsarbete.
– Jag har haft stugan i drygt 15 år och förr var det mycket barn här uppe. I dag är barnfamiljerna lätträknade.
Lena och Owe Larsson bytte sommarstugan i Ramsdal mot en mysig kolonilott i Skarptorp. Det ångrar ingen i dag.
– När barnen blev större var det mycket körande till olika aktiviteter på helgerna och jag jobbade på udda tider. Till slut blev det för mycket. Visst var jag lite tveksam i början men i dag är det kanske det bästa vi har gjort, säger Owe.
Trots att familjen Larsson bor på Ektorp alldeles i närheten brukar man övernatta i stugan sommartid.
– Vi ändrar till och med tidningen hit, berättar Owe.
Lena uppskattar trädgården och mysiga kaffestunder under fruktträden.
– Det är underbart, utbrister hon.