Det var den 27 augusti 2021 som en 35-årig man bestämde sig för att hälsa på en barndomsvän som bor i Kolmården. När ingen var hemma passade han på att gå in genom ett öppet fönster på baksidan av fastigheten.
Väl inne i lägenheten började mannen med att ta en värmande dusch. Därefter "snubblade" han över alkohol i form av ciderburkar. Han drack upp samtliga – ett tiotal.
– Vad gör man när man är desperat? Jag behövde värme och att torka upp, uppger mannen i polisförhör.
Mannen blev dock observerad av grannar, som ringde till polisen. Väl på plats greps mannen inne i lägenheten och belades med handfängsel. Han åtalas nu för inbrottsstöld.
35-åringen förnekar brott. Men erkänner att han befunnit sig i bostaden utan att ha rätt till det. I polisförhör har han berättat om att han var i ganska dåligt skick och påverkad av alkohol och droger.
– Jag var dyngsur och smutsig. Men jag stal ingenting. Jag drack upp alkoholen. Mina skor var trasiga så jag tog ett par killskor som jag hittade och lånade.
Barndomsvännen, vars bostad mannen gjorde inbrott i, har i dag ingen relation med 35-åringen. Han uppger till polisen att han blev besviken efter den här händelsen.
– Men jag vill inte förstöra hans liv ännu mer, jag vet att han problem, säger barndomsvännen i förhör.
35-åringen åtalas även för ringa narkotikabrott. Ett brott som ska ha begåtts dagen efter inbrottet i Kolmården.