Samtidigt har det visat sig att stödet är högt för ett ökat samarbete. Men i Norrköping är något sådant inte aktuellt.
Somaliska familjer ska få återförenas utan samma krav på id-handlingar och papperslösa barn ska få rätt att gå i skolan enligt överenskommelsen som nu är planerad i höstbudgeten.
Samtidigt visar undersökningar att Miljöpartiet och alliansens väljare inte är främmande för ökad samverkan.
Enligt en opinionsundersökning som presenterades i DN i söndags är MP-väljarna oväntat positiva till alliansen. Sex av tio vill se ett närmare samarbete. Stefan Arrelid, språkrör för Miljöpartiet i Norrköping, ser dock ingen utveckling mot ett ökat samarbete när det gäller andra frågor.
- Nej, det här var planerat sedan regeringsbildandet och har mer varit ett sätt att hålla SD från ökat inflytande. Jag ser ingen koppling till att det skulle vara fler som vill samarbeta med alliansen.
Tror du att rödgröna samarbeten är mindre självklara i dag än de var förr?
- Det kan jag inte svara på riktigt. I vissa kommuner sker en samverkan, i andra inte. I Norrköping är det inte aktuellt så länge vi har en bra fungerande koalition. Den diskussionen har inte varit uppe här över huvud taget.