Invånarens förslag blir verklighet – då påverkas barnfamiljerna

En Norrköpingsbo ville ha ett smidigare lämnande och hämtande av barnen. Ingen dum idé tyckte utbildningsnämnden – som nu beslutat att införa så kallad syskonförtur på de kommunala förskolorna.

Om två barn har önskemål om plats vid samma förskola ska platsen i första hand erbjudas det barn som redan har ett syskon inskrivet på förskolan - under förutsättning att det inte hindrar andra barns lagliga rätt till plats.

Om två barn har önskemål om plats vid samma förskola ska platsen i första hand erbjudas det barn som redan har ett syskon inskrivet på förskolan - under förutsättning att det inte hindrar andra barns lagliga rätt till plats.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Norrköping2024-12-19 11:08

Nyheten i korthet

  • Norrköpings kommun inför syskonförtur på kommunala förskolor, vilket innebär att barn med syskon på samma förskola prioriteras vid platsfördelning.
  • Förändringen, som föreslogs av en kommuninvånare, syftar till att underlätta för familjer och främja barnens emotionella och sociala utveckling.
  • De nya reglerna träder i kraft 1 februari 2025. Kommunen planerar också att omorganisera nattomsorgen för att kunna ta emot fler barn.

De medborgarförslag – eller e-förslag som de numera heter – som går hela vägen fram och blir verklighet är lätträknade. Men nu har det faktiskt hänt. För första gången har utbildningsnämnden beslutat att ändra sina riktlinjer tack vare ett förslag från en "vanlig" Norrköpingsbo.

– Det är glädjande att ett e-förslag leder till ett beslut av politiken. Det visar att dem som vi finns till för, våra kommuninvånare, kan vara med och påverka kommunens rutiner och riktlinjer, säger utbildningsnämndens avgående ordförande Ingrid Cassel (M) i ett pressmeddelande.

Förslaget som nu har klubbats igenom av politikerna innebär följande: Om två barn har önskemål om plats vid samma förskola ska platsen i första hand erbjudas det barn som redan har ett syskon inskrivet på förskolan. Med syskon menas helsyskon, halvsyskon eller barn som bor i samma hushåll.

undefined
Om två barn har önskemål om plats vid samma förskola ska platsen i första hand erbjudas det barn som redan har ett syskon inskrivet på förskolan - under förutsättning att det inte hindrar andra barns lagliga rätt till plats.

Syskonförtur gäller i mån av plats och under förutsättning att det inte hindrar andra barns lagliga rätt till plats, det vill säga om det finns särskilda behov att ta hänsyn till.

– Jag är glad att vi tar steget och inför syskonförtur. Det blir smidigare för familjer eftersom man kan hämta och lämna på samma förskola och det kan minska stress och förbättra logistiken. Att ha syskon på samma förskola ger också en ökad känsla av trygghet och stabilitet, vilket främjar barnens emotionella och sociala utveckling, säger Jonas Eriksson, utbildningsdirektör, i samma pressmeddelande.

De nya turordningsreglerna gäller från 1 februari 2025 för de barn som placeras i förskola från och med augusti 2025.

undefined
"Jag är glad att vi tar steget och inför syskonförtur. Det blir smidigare för familjer eftersom man kan hämta och lämna på samma förskola och det kan minska stress och förbättra logistiken", säger Jonas Eriksson, utbildningsdirektör i Norrköpings kommun.

Vid utbildningsnämndens sammanträde den 18 december beslutade man också att omorganisera nattomsorgen. Verksamheten organiseras vid enheterna Vattentornet, Björkalund och Stjärnfallet, som tillsammans kommer ha möjlighet att ta emot 70 barn – vilket är 23 fler än i dag.

Verksamheten vid Plommonträdet avvecklas senast sommaren 2025.

– Genom det här beslutet kommer nattomsorgen kunna ta emot fler barn, minska kön och erbjuda större nytta till kommuninvånare. Större enheter är inte lika sårbara och man kommer kunna täcka upp för varandra på ett annat sätt, och inte ha lika stort behov av vikarier, säger Ingrid Cassel.

Kvälls-, natt- och helgomsorg erbjuds under tider då förskola eller fritidshem inte är tillgängliga och riktar sig till vårdnadshavare som arbetar under kvällar, nätter och helger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!