Norrköpings tempelriddare fyller 100 år

1887 kom Tempel Riddare Orden till Sverige. I Norrköping instiftades templet Ansgarius den 25 mars 1905 och den
12 mars ska man fira 100-årsjubileum.

Nu planerar vi för det kommande 100-årsjubileet. Hans Johansson (fr vänster), Robert Hertzman, Lars-Erik Lundberg och Erik Lundqvist hos Tempelriddarna har samlats i logelokalen.

Nu planerar vi för det kommande 100-årsjubileet. Hans Johansson (fr vänster), Robert Hertzman, Lars-Erik Lundberg och Erik Lundqvist hos Tempelriddarna har samlats i logelokalen.

Foto: Fotograf saknas!

norrköping2005-02-24 04:00
-Det skall bli ett värdigt jubileum, berättar Erik Lundqvist när vi träffas i de magnifika lokalerna på Norra Promenaden 118 där man varit sedan 1936. Fastigheten ägdes av Frimurarna fram till 1987, numera är man hyresgäster i sitt eget gamla hus.
Emil O Johansson hette den man som förde orden från USA till Sverige och det första templet här i Sverige kom till 1887 i Gränna.

18:e i Sverige
-Vi i Norrköping är det 18:e i Sverige, förklarar den nuvarande mästaren Lars-Erik Lundberg.
När orden instiftades i Norrköping 1905 hade den 26 ordensbröder och den första mästaren var Carl Landström från Kvillinge. En man som spelat en stor roll inom Tempelriddarna här i Norrköping.
I dag har man cirka 100 medlemmar och de hundra åren skall firas på ett omfattande sätt.
-Vi skall ha högtidsgudstjänt i Hedvigs kyrka på eftermiddagen den 12 mars och senare på kvällen bankett på Stadshuset, redovisar Erik Lundqvist.
Vid banketten i Stadshuset kommer stormästaren för Sverige, Jan-Olof Nilsson från Borås, att högtidstala och där kommer det även att bli underhållning. En av underhållarna är för övrigt en tidigare stipendiat.

Stipendium delas ut
Stipendium kommer även att delas ut denna födelsedag.
-Det handlar om fem musikstipendier på 4 000 kronor vardera och de kommer att delas ut i samband med högtiden i kyrkan, förklarar Lars-Erik Lundberg.
-Dessutom delar vi ut ett ungdomsledarstipendium som går till en person eller organisation som jobbat i drogförebyggande syfte.
Tempel Riddare Orden har sin begynnelse i nykterhetsrörelsen och i organistationen finns tio olika grader och här ser man nu fram emot det stundande jubileet.
-Carl Landströ som var fattigvårdsdirektör här i stan har utan tvekan betytt mycket för vår orden. Nu är det upp till oss att förvalta det arvet vidare, säger Erik Lundqvist som ser fram emot den stora födelsedagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om