– Det är jätteroligt att vi nu är på plats och intresset för att jobba här har varit stort, säger Monica Nyberg Dahl, förskolechef på förskolan Borgen.
– Nu pågår arbetet för fullt med att skapa arbetslag, bygga relationer och skola in alla barn, säger hon.
Förskolan Borgen ligger på Anna Särströms gata, snett bakom Folkborgen. Här finns sex avdelningar som efter sommaren kommer att ha totalt 102 barn. Personalen består av 20 personer inklusive egen kock. Flera av de barn som redan har börjat på Borgen kommer från Villastadens förskola, men upptagningsområdet är hela Norrköpings kommun.
– Vi har barn här från centrum, Skärblacka, Åby och Navestad för det har varit ont om förskoleplatser under en tid så många har sökt sig till oss. Vi hoppas och tror att de kommer att stanna kvar på Borgen framöver, säger Monica Nyberg Dahl.
Borgens utformning är anpassad efter läroplanen och de sex avdelningarna har en ateljé som håller dem sammman. En konstnär ingår i ett av arbetslagen och en utomhusateljé ska stimulera barnen att ta med sig kreativiteten ut.
– Vi har personal med specialkompetens inom konst, it och grafisk design som vi kommer att använda i verksamheten, säger utvecklingspedagog Betty Tasevska.
– Det har varit otroligt roligt att rekrytera ny personal hit och det var 400 som sökte, säger hon.
Avdelningarna Fjärilsvingen, Fågelvingen och Drakvingen har en egen kock i huset och i maj ska det bli officiell invigning av förskolan Borgen.