NYSTRÖMSKA Teknikkillar i tjejkläder vann utklädningstävlingen

En årlig tradition på Nyströmska är bollturneringarna: basket för ettorna, innebandy för tvåorna och volleyboll för treorna. Klasserna får själva sätta ihop lagen, och kan dessutom ställa upp i den prestigefyllda utklädningstävlingen, där eleverna själva får rösta.

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2008-11-27 16:03
På treornas volleybollturnering fanns bland annat pirater och luffare/alkoholister. Mathias Andersson, från SP06A, hade tillsammans med fyra klasskamrater klätt ut sig till det senare.
– Det är roligt att slippa ett par lektioner och spela volleyboll, men jag är lite besviken på att inte alla i klassen var med.
Ett lag från SP06A och flera andra lag, på både herr- och damsidan, saknades när turneringen drog igång på tisdagsförmiddagen. Alla lag fick inte spela mot varandra, istället var det gruppspel som gällde.
– Det hade varit roligare att möta alla lag, i och med att vi var så några. Men det var i alla fall roligt att klä ut sig!
Mathias lag vann dock inte: flest tyckte uppenbarligen att teknikkillarna, utklädda till tjejer, var sötast, och domarna tyckte att de spelade schysstast, medan NS vann turneringen. I damernas turnering vann lärarlaget medan SP06A-tjejerna kammade hem både utklädnings- och fair play-priset.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om