Östgötabönder kan tjäna på fransk affär

Östgötska mjölkbönder kan få mer betalt och större trygghet om Skånemejerier säljs till den franska mejerijätten Lactalis. Det anser Ove Konradsson, vd för Östgöta Mjölk.

Norrköping2012-01-10 00:00

Östgöta Mjölk är dotterbolag till Skånemejerier och skulle ingå vid en försäljning. I går röstades en stadgeändring igenom vid Skånemejeriers stämma, vilket innebär att en försäljning kan bli av.

Franska Lactalis är en av världens största mejeriföretag och finns i alla världsdelar.

Garanterade högt pris
- Jag tycker det skulle vara positivt för företaget och mycket positivt för våra bönder. Vid en försäljning skulle de få det garanterat högsta mjölkpriset på den svenska marknaden i tio år framöver, säger Ove Konradsson.

- Bönderna får mer betalt för mjölken och samtidigt säkras deras mjölkproduktion för en lång tid framöver. Det skapar trygghet. De får också som medlemmar ta del av den köpeskilling som Skånemejerier säljs för under tio år, fortsätter han.

Det skulle inte innebära ett ökat mjölkpris för konsumenterna poängterar Konradsson.

Lactalis har en stark ställning i Europa med många fabriker och produktionsanläggningar. Enligt Ove Konradsson är företaget känt för att inte vilja införa franskt system i alla länder.

- Det brukar inte vara några dramatiska förändringar när de köper upp så vi räknar med att det inte sker här heller. Självklart sätter de lönsamhetskrav men det brukar också ske många förbättringar, säger Ove Konradsson.

Sporra Arla
Han ser en eventuell försäljning som en början på en positiv spiral för mjölkbönderna som under många år haft det svårt.

- Om vi får bättre mjölkpriser kanske det kan sporra exempelvis Arla och andra att förbättra sitt pris.

Enligt honom har Lactalis hårda kvalitetskrav och de franska korna går ute nästan mer än de svenska.

- I vårt företag har vi höjt ribban ytterligare och låter inte våra kor få foder med soja eller palmkärna. Det har varit ett miljötänk för att rädda regnskogen. Många har inte förstått vad som håller på att hända i resten av världen men detta är ett sätt att reagera. Men jag är inte säker på om vi fortsätter med denna del. Vi har inte märkt av att konsumenterna gett några hurrarop för detta, säger Ove Konradsson.

Familjeägda Lactalis omsätter cirka 15 miljarder euro. Skånemejerier motiverar försäljningen med att företagets ekonomiska styrka behöver bli större på en marknad med allt färre aktörer.

Fakta Östgöta Mjölk

Företaget är dotterbolag till Skånemejerier som äger 90,1 procent.

Det finns sju bönder som levererar mjölk till Östgöta Mjölk.

Varje gård är kvalitetscertifierad. Det innebär att både djurhållning och mjölkproduktion uppfyller ett regelverk som värnar om djurmiljö, yttre miljö och arbetsmiljö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!