Personalen på sjukhuset: "Det har rasat in patienter"

Medan julbestyren pågår för fullt ute i samhället är stämningen inne på Vrinnevisjukhuset en helt annan. I princip fullbelagt med covidpatienter och personal som sliter. Men jultallrik och oväntade gåvor skänker ett litet ljus i mörkret.

Julen på Vrinnevisjukhuset blir tuff för personalen, men några gåvor piggar upp.

Julen på Vrinnevisjukhuset blir tuff för personalen, men några gåvor piggar upp.

Foto: Elin Holmer/Privat

Norrköping2020-12-23 20:00

All personal måste jobba antingen jul eller nyår och covidfallen ökar bland både personal och patienter, berättar Frida Arlehed, personalsamordnare på akutvårdsavdelningen, ava. Där var det dagen före julafton i princip fullbelagt.

– I går kväll och i natt har det varit jättetufft och jättekämpigt – det har rasat in patienter, säger hon.

– Det är klart att man blir frustrerad när man då åker förbi stora köpcenter och det är fullt överallt. En del lever precis som vanligt och ska fira jul som vanligt, medan andra inte alls. Det finns alla varianter, men det skulle vara härligt om alla hjälptes åt ännu mer.

Det krävs mer personal än vanligt. Och jobbet med covidpatienterna är tungt, berättar verksamhetschef Andreas Rönnersten.

– Det är ofta både fysiskt jobbigare och logistiskt besvärligare bland annat med skyddsutrustningen som ska hanteras. Det är också den etiska aspekten: vi ställs oftare inför problemställningen om att ta patienten ur behandling som inte gagnar dem längre. Sådana etiskt svåra situationer kan vara jobbiga att hantera.

Stressen och utrustningen leder till värk i nacke och axlar. Gåvorna med massageprodukter är därför uppskattade på Vrinnevi. (Bilden är från ett tidigare tillfälle)
Stressen och utrustningen leder till värk i nacke och axlar. Gåvorna med massageprodukter är därför uppskattade på Vrinnevi. (Bilden är från ett tidigare tillfälle)

Dan före dopparedan livades stämningen dock upp något av att Michael Augustzén och Emma Johansson från Elgiganten kom förbi med några julgåvor till personalen på iva och ava.

– De gör en oerhörd insats och vi kände att om det finns någonting man kan göra för att visa uppskattning och underlätta så vill vi göra det, säger Michael Augustzén.

– Vi skänker två surfplattor till vardera avdelning, så att patienterna kan ringa hem, och två massageprodukter och högtalare som de kan ha i personalrum eller lunchrum. 

Det var uppskattade gåvor, förklarar Frida Arlehed.

– Speciellt massagegrejer är ju guld värt – det är tungt med utrustningen och man får huvudvärk och spänning i axlar av stressen och hårt åtsittande munskydd.

Lovisa Gårdholt och Frida Arlehed på Vrinnevisjukhuset fick dagen före julafton ta emot gåvor från Elgiganten.
Lovisa Gårdholt och Frida Arlehed på Vrinnevisjukhuset fick dagen före julafton ta emot gåvor från Elgiganten.

Julafton på sjukhuset blir annars som vilken vanlig arbetsdag som helst – om nu någon dag kan kallas för vanlig under pandemin. Men alla som jobbar kommer få en jultallrik och det kommer finnas frukt och godis att ta av. Kolmården har också kommit förbi med en "hel lastbil med godis".

– Efter att personalen fått hämta så mycket godis de ville gav vi resten till sjukhuset. Det känns kul inför jul att göra lite gott, säger Christine Karmfalk, vd för Kolmårdens djurpark.

Men de gåvor som värmer mest är de från patienterna, säger Albin Fritiofsson, sjuksköterska på infektionsavdelningen. 

– Det motiverar, då vet man att man gör ett bra jobb och framförallt är det kul att se att de är på fötter igen. Vi brukar få blommor, fikabröd och godis.

Ni kommer rulla ut sen?

– Ja, vi brukar skoja om det, haha!

Albin Fritiofsson arbetar extra på juldagen på infektionsavdelningen.
Albin Fritiofsson arbetar extra på juldagen på infektionsavdelningen.

När vi träffade Albin Fritiofsson och hans kollegor i september hade stabsläget precis avvecklats på Vrinnevisjukhuset. Då var situationen relativt stabil, men under hösten har det sedan ökat på. Alla 21 platser på infektionsavdelningen är nu belagda – de flesta med covidpatienter.

– Vi drog ner från 25 vårdplatser när flödet minskade. Men när vi nu sett att det börjar gå uppåt igen så kommer det nog ökas ut. Så fort en patient lämnar vet vi oftast att det finns en planerad, berättar Albin Fritiofsson.

Själv jobbar han över nyår och hoppar även in extra på juldagen.

– Det blir oftast mer än 40 timmar per vecka nu. Vi känner nog alla lite att nu är det i full gång och det kan bli värre.

Coronaläget inför jul

På tisdagen uppgick antalet konstaterat smittade i Norrköping till 3 557.

På Vrinnevisjukhuset vårdades 35 covid-19-patienter på vårdavdelning och fem på intensivvårdsavdelning, iva.

Region Östergötland meddelade på onsdagen att ytterligare fyra personer med bekräftad covid-19 har avlidit i länet. Det innebär att 365 smittade personer i länet avlidit sedan pandemin bröt ut, varav 111 under den andra vågen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!