Fyra år efter starten – nu kan du tycka till om huset igen

Än finns det chans att som Norrköpingsbo tycka till om hur den nya Kopparhammaren ska se ut. Men det kan dröja ända till hösten innan det finns ett omarbetat förslag att ta ställning till.
– Alla får lämna synpunkter men det är inte alla som har rätt att överklaga, säger kommunens planarkitekt Jackie Leiby.

2022 och 2024. Men hur blir det 2025? Först till hösten tror Jackie Leiby att det kan bli aktuellt med en ny granskning av ett omarbetat förslag.

2022 och 2024. Men hur blir det 2025? Först till hösten tror Jackie Leiby att det kan bli aktuellt med en ny granskning av ett omarbetat förslag.

Foto: Skisser: Utopia Arkitekter

Norrköping2025-03-17 05:00

När förslaget på en ny byggnad – som ska ersätta den som brann ner i april 2018 – var ute på granskning för drygt ett år sedan blev kritiken vass, både länsstyrelsen och engagerade Norrköpingsbor hade synpunkter.

Varför tror du att det blev så mycket reaktioner på just det här huset?

– Det är ett hus som är ganska välkänt av Norrköpings befolkning. Men framför allt är det en byggnad som har väldigt höga kulturhistoriska värden och ligger i Industrilandskapet, som är av riksintresse för kulturmiljövård. Och då är det väldigt känsligt hur nybyggnaden blir eftersom det påverkar den kulturhistoriska miljön runt omkring, säger Jackie Leiby, planarkitekt på samhällsbyggnadskontoret på Norrköpings kommun.

Det här var det enda som fanns kvar av Kopparhammaren efter den våldsamma branden 2018.
Det här var det enda som fanns kvar av Kopparhammaren efter den våldsamma branden 2018.

Förslaget behövde bearbetas, framför allt är det höjden och volymen på huset som diskuteras. Och där står vi än, kvar på samma ruta.

– Det måste vara ett förslag som passar in och inte gör för stor negativ påverkan på det riksintresset. Det är den balansen som vi inte har hittat riktigt rätt i än, säger Jackie Leiby.

Men de jobbar på, hälsar hon, även om arbetet är lite på paus. Just nu inväntar de besked från länsstyrelsen innan de kan gå vidare med ett nytt förslag.

Processen för ett nytt hus inleddes redan i december 2019. Nu är det mars 2025. Vad är det som tar så lång tid?

– Dels att fastighetsägaren har velat titta över förslaget och göra analyser ur funktions- och ekonomisk synvinkel. Dels beror det på att det måste upp till samhällsplaneringsnämnden för beslut varje gång, inför samråd, inför granskning och så vidare. Så det är en kombination av vår process och deras önskan, säger Jackie Leiby.

Hon berättar att mycket av förslaget är sig likt sen sist, som materialval och färgsättning. Nu handlar det i huvudsak om hur hög byggnaden ska bli.

– Vi vill ha högre volymer längst i söder och lägre volymer ner mot Motala Ström.

Något färdigt förslag på hur huset kan komma att se ut finns inte än.

– Vi tar fram de fina visualiseringarna som vi har gjort i samråd senare, när vi vet om vi är på rätt spår. Det vi har nu är lite grova volymstudier, säger Jackie Leiby.

Hon tror att det kan bli aktuellt med en ny granskning först i höst. Då kan alla som vill ge sin syn på bygget – igen. Men det är bara berörda fastighetsägare som har rätt att överklaga.

– Vi välkomnar synpunkter även från dem som inte har överklaganderätt för det ger oss någonting det också, som hjälp och nya idéer.

Det karaktäristiska sågtandade taket på Kopparhammaren i närbild. På det nya huset blir det en tolkning av det, lovar planarkitekten.
Det karaktäristiska sågtandade taket på Kopparhammaren i närbild. På det nya huset blir det en tolkning av det, lovar planarkitekten.

Den gamla Kopparhammaren hade ju de karaktäristiska "taggarna" på taket, kommer de att vara helt borta i den nya skissen?

– Nej, så är det inte. Det är en del av det vi tittar på. Vi vill ju att det nya huset har en takform som tar inspiration av sågtandstaket som fanns på det befintliga huset. Men det blir inte ett strikt sågtandstak, utan en tolkning.

Planen är fortsatt att det ska vara kontor och lokaler samt så kallad centrumverksamhet i byggnaden. Först i en senare etapp, på mycket längre sikt,  kan det bli aktuellt att bygga bostäder i området.

I bottenplan på det nya huset ska det finnas utrymme för publika lokaler som till exempel restauranger, caféer eller butiker.

– Det är för att öka tryggheten i området. Det är ett fint läge med tanke på utsikten och torget och läget i stan, avslutar Jackie Leiby.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!