Polis söker vittnen efter grov misshandel i Ljuraparken

Flera okända gärningsmän misshandlade en person i Ljuraparken på midsommardagen. Polisen söker nu vittnen och tips.

Norrköping2022-06-28 06:00

Vid 15-tiden på lördagen skickades flera polispatruller till Ljuraparken efter ett samtal om en pågående misshandel.

Flera okända gärningsmän misshandlade en person med sparkar och slag. Men gärningsmännen hann att lämna platsen innan polisen kom. 

– Tyvärr får vi inte så mycket information av målsägande som inte heller ville följa med ambulansen trots ganska rejäla skador, säger Kristin Salokannel vid Norrköpingspolisen.

Polisen vädjar nu till vittnen att höra av sig till polisen på telefon 114 14.

– Om någon har sett det här vill vi att man kontaktar oss. Det kan faktiskt också vara så att någon har fångat det här på film. Det är inte helt ovanligt, säger Kristin Salokannel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!