Saga Lejon har nått sin nya hamn i Afrika

Passagerarbåten M/S Saga Lejon, som legat förankrad i Norrköpings hamn, har nått sin nya hemmahamn i Lomé i Togo i västra Afrika.

Landmärke. M/S Saga Lejon har variit ett "landmärke" i Norrköpings hamn. Nu har båten fått en ny hemmahamn i Lomé i Togo i västra Afrika.

Landmärke. M/S Saga Lejon har variit ett "landmärke" i Norrköpings hamn. Nu har båten fått en ny hemmahamn i Lomé i Togo i västra Afrika.

Foto: Dick Kjedemar

Norrköping2017-11-13 13:45

Videon är inte längre tillgänglig

Företaget Royal Stockholm Cruise Line, som ägs av redaren Lasse Wahlin i Norrköping, sålde i oktober Saga Lejon till en man i Södertälje, som fört båten till Togos huvudstad Lomé. Tanken är att den ska användas i trafik där. Men resan till Afrika, som startade i Norrköping den 7 oktober, var inledningsvis fylld med motgångar. Eftersom det saknades trafikstillstånd för att köra båten utomskärs bordade Kustbevakningen båten och förde den in i Karlskrona hamn, där den låg 8-14 oktober. Den smet iväg, men bordades på nytt och fördes till Ystad hamn. Efter omflaggning och kontroll av dokumentation kunde båten lämna Ystad 20 oktober – och på söndag 12 november nådde den Lomé.

– Jag har följt resan, men inte fått kontakt med han som köpte båten, säger Lasse Wahlin.

Båten tillverkades i Tyskland 1969 och hette urspungligen M/S Malmö, när den trafikerade Malmö-Köpemnhamn. Den har även haft andra ägare och namn innan Lasse Wahlin köpte den 2003 och döpte om den till Saga Lejon. Den har kört turister i Bråviken samt Gryts och S:t Anna skärgård, men det bär sig inte längre ekonomiskt:

– Det finns ingen annan lösning än subventioner från kommunen, säger han, men tycker sig inte ha fått gehör från de styrande.

– En barnfamilj betalar inte ett tusen kronor för att ta sig ut i skärgården, säger han, och menar att det är ett biljettpris som motsvarar kostnader för rederiet, bland annat för löner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om